Polská katolická církev chce prosadit náboženství jako maturitní předmět

Polská katolická církev chce, aby bylo náboženství jedním z volitelných maturitních předmětů. Už teď se vyučuje náboženství na základních školách. Biskupové tvrdí, že maturitní zkouška z náboženství by pomohla absolventům středních škol získat lepší přehled o fungování světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohoslužba | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Polští biskupové chtějí, aby bylo náboženství stejně důležitým maturitním předmětem, jako jsou všechny ostatní.

„Když už máme tolik teologických fakult, proč by nemohla být maturita z náboženství," ptá se mluvčí episkopátu Jósef Kloch. Cílem katolické církve je ale samozřejmě i zlepšit její postavení v polské společnosti, zejména mezi mladými lidmi.

Ministerstvo školství ale dodává, že to zřejmě nebude možné prosadit. Nicméně požadavek biskupů budou analyzovat právníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném zavedení maturity z náboženství v Polsku informoval zahraniční zpravodaj Petr Vavrouška

Kritici nápadu tvrdí, že dnešní výuka náboženství se týká spíše víry než historie náboženství jako takového. A dělat zkoušku z víryprý není možné, protože to není exaktní předmět. Navíc by to bylo diskriminující pro studenty jiného vyznání či ateisty.

„Kdyby byla taková možnost, tak bych si určitě náboženství jako maturitní předmět nevybrala. Ale pokud se to někomu líbí, proč ne,“ řekli polskému rozhlasu oslovení maturanti.

Myšlenka zavést maturitu z náboženství není nová. Poprvé se o ní rozhodovalo už před čtyřmi lety, tehdy neprošla. Nyní to tedy katolická církev zkouší znovu.

Petr Vavrouška, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme