Polská konzervativní vláda už nechce přispívat lidem na umělé oplodnění

Polské páry, které mají problémy s početím a rozhodly se pro umělé oplodnění, to budou muset v budoucnu zvládnout na vlastní náklady. Ministr zdravotnictví nové konzervativní vlády Konstanty Radziwill oznámil, že stát vbrzku přestane metodu „in vitro“ financovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spermie | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Program potrvá do poloviny příštího roku, déle už ne,“ řekl ministr k financování metody „in vitro“.

Díky metodě se od poloviny roku 2013 v Polsku narodilo skoro 4000 dětí. V současnosti program využívá zhruba 17 tisíc lidí a další mají zájem.

I když obecně neměla veřejnost s umělým oplodněním vážný problém, neplatilo to pro katolickou církev a lidi hluboce věřící.

Ti metodu odmítají s podobnými argumenty jako třeba potraty, tedy jako neodpovědný lidský zásah do něčeho, co má zůstat v rukou božích.

Představitelům vládnoucí strany Právo a spravedlnost, která má ke katolické církvi blízko, byl program „trnem v oku“ už dlouho. Považuje ho za něco, z čeho mohou potenciálně těžit homosexuální páry. Metodu sice nová vláda nezakazuje, ale zájemci o umělé oplodnění to budou mít teď složitější.

Konzervativnost nového kabinetu se projevuje i v dalších oblastech. Třeba nová ministryně školství Anna Zalewská prohlásila, že do škol nepustí „sexedukátory“, a tak to i se sexuální výchovou – tam, kde v polských školách existuje – asi napříště bude složitější.

Podobné kroky se daly od vlády Práva a spravedlnosti čekat, řadu lidí však zaskočila rychlost a dravost, s jakými nová vláda postupuje.

ČRo, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme