Polská média litují odchodu V. Havla z Pražského hradu

Odchod Václava Havla z funkce českého prezidenta zaznamenala všechna media v sousedním Polsku. Jako na přítele z těžkých dob na něj vzpomínali bývalí polští disidenti. Havel byl vždy morální autoritou pro svět, Evropu a samozřejmě i pro Čechy. Uvedl v televizním ohlédnutí za prezidentem Václavem Havlem bývalý disident a pozdější ministr zahraničí Gronislaw Geremek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel

Václav Havel | Foto: Česká televize

O své vzpomínky na stránkách listu Gazeta Wyborcza podělil jeho šéfredaktor Adam Michnik. Píše, že Václava Havla poznal v létě 1978 na setkání v horách na československo-polské hranici. Sešli se tam lidé z polského Výboru na obranu dělníků a signatáři Charty 77. Michnik vzpomíná, že po hodinové debatě Václav Havel vyndal z batohu chléb, sýr, salám a láhev myslivce. Polským přátelům řekl: Když už neexistuje socialismus s lidskou tváří, můžeme se alespoň napít vodky, která lidskou tvář má.

"Setkal jsem se s Václavem Havlem mnohokrát", píše Adam Michnik. "Patřil jsem k těm šťastným, kterým věnoval své přátelství. Havel se od mnoha disidentů lišil tím, že nikdy nepodlehl ideologickému pokušení komunismu. Ten systém upřímně nesnášel a vždy to ukazoval ve svých divadelních hrách a v článcích." Vzpomíná na titulní stránce deníku Gazeta Wyborcza jeho šéfredaktor Adam Michnik.

Jiný opoziční aktivista a dnes politik centristické Unie svobody Jan Lityňski na Havla vzpomíná. "Vašek byl vždy člověkem, který vstupoval do politiky a kladl si otázku: Proč to vlastně dělám ? To dělal jako čelní představitel Charty 77 i Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Stejně se choval i jako prezident," říká Jan Lityňski.

Na Václava Havla zavzpomínal v medailonu polské televize i bývalý disident a pozdější ministr práce a sociálních věcí Jacek Kuroň. "Říkal, že naší silou, nás odpůrců režimu, je to, že nemáme žádné organizační struktury. Říkal, že nám jde o to získat svobodu ducha, protože, kdo má svobodu uvnitř, je svobodný i navenek".

Na osobní setkání s Václavem Havlem Jacek Kuroň vzpomíná: "Je to člověk, který byl přítelem všech. To bylo jasně vidět. Když jste s ním mluvili, když se na ulici potkal s lidmi i když mluvil v televizi". Václav Havel nikdy doopravdy nepřestal být disidentem, ačkoli z vězení přišel do prezidentského paláce a z třídního nepřítele se stal státník. Píše ve svém dnešní m vydání deník Rzeczpospolita. Udržel si odstup od světa velké politiky i od vlastní role v něm. Zůstal věrný svému apolitickému poslání z doby Charty 77. Komentář k odchodu Václava Havla z funkce uzavírá Rzeczpospolita větou: Havel bude scházet nejenom Praze.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme