Polská média se obávají o své pracovníky v Iráku

Po informacích o únosu zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanky a štábu České televize - reportéra Michala Kubala a kameramana Petra Klímy v Iráku se o své kolegy novináře obávají i média v Polsku. Veřejnoprávní rozhlas a soukromá televize TVN už navíc mají zkušenost se zadržením svých reportérů v Iráku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Reportér Polského rozhlasu Jacek Kaczmarek se před několika dny vrátil z Bagdádu, odkud v posledních dvou měsících podával zprávy a vysílal reportáže. Vyslání jeho nástupce zatím Polský rozhlas vzhledem k nebezpečné situaci v Iráku zrušil. Jacek Kaczmarek nebyl v Iráku poprvé. Má trpkou zkušenost ze zadržení vojáky Republikánské gardy loni, když ještě probíhaly boje o Bagdád.

"Drželi nás asi 24 hodin. Vyslýchala nás irácká tajná služba. Měli jsme svázané ruce a zakryté oči. Dlouho jsme nevěděli, kde jsme, kdo to území kontroluje a jak dlouho nás chtějí v tom místě držet. Těch otazníků bylo tehdy mnoho," řekl varšavskému zpravodaji Českého rozhlasu Pavlu Novákovi Jacek Kaczmarek.

"V jednu chvíli jsme počítali s nejhorším. Když nás obvinili ze špionáže, došlo nám, že nás už nic zachránit nemůže, kdyby nás soud, který jsme ale nikdy neviděli, odsoudil," popisuje své pocity během zadržení reportér Polského rozhlasu Jacek Kacmarek.

"Člověk má hrozný strach z toho, co bude s jeho rodinou. Má pocit, že zklamal, když nevycítil nebezpečí a že nesprávně zhodnotil situaci. Čím déle člověka drží, tím horší je jeho psychický stav," vzpomíná Jacek. Gardisté nakonec jeho i televizní reportéry propustili. Za současné situace by se do Iráku podle svých slov Jacek nevydal. Několik reportérů a polských civilistů, ale stále ještě v této zemi zůstává.

"Na území Iráku je ještě několik novinářů a podnikatelů. Podle našich informací se podnikatelé chystají v nejbližší době Irák opustit. V případě novinářů je ale trochu složitější je přesvědčit k odjezdu z Iráku, vzhledem k tomu, že cítí odpovědnost vůči svým čtenářům, nebo posluchačům," řekl Českému rozhlasu Jaroslaw Drozd z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Polská televize má sice v Iráku svého reportéra, ale ten stejně jako jeho kolega z komerční stanice neopouští hlavní základnu polského kontingentu v Babylonu.

"Polská televize v souladu s nařízením stabilizačních sil rozhodla, aby její reportéři neopouštěli základnu v Camp Babylonu. Tento zákaz platí už několik dnů, kdy se v Iráku zhoršila bezpečnostní situace. Nám jako novinářům je samozřejmě líto, že nemáme záběry toho, co se tam děje, ale hlavně z bezpečnostních důvodů souhlasíme s rozkazem velitele mnohonárodní divize, aby polští novináři neopouštěli území základny," řekla Českému rozhlasu vedoucí zpravodajství prvního programu Polské televize Lena Bretesová. Jakmile se situace uklidní, budou podle jejích slov reportéři opět přinášet informace i z míst vně základny.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme