Polská média žijí případem exposlance J. Rokity

Šťavnatým soustem pro polská i německá média se stal incident, kterému došlo tento týden na palubě letounu společnosti Lufhansa v Mnichově. Bývalý poslanec polského Sejmu Jan Rokita se dostal do konfliktu s palubním personálem i přivolanou policií, která jej za použití násilí vyvedla v poutech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na palubě letadla

na palubě letadla | Foto: Milan Kopp

Jan Maria Rokita byl uznávaným politikem a jednu dobu se ním počítalo dokonce na funkci premiéra za stranu Občanská platforma. Kvůli vnitřním třenicím Rokita stranické i parlamentní funkce opustil a stal se publicistou. Toto rozhodnutí zřejmě uspíšil i vstup jeho ženy Nelly Rokitové do konkurenční politické strany.

Od té doby se politik a publicista, který si velmi zakládal na elegantním obleku, plášti a klobouku, stáhl do ústraní a kromě občasných článků o něm nebylo slyšet. Mediální prázdno úspěšně vyplnila jeho žena Nelly, které je všude plno. Má podobnou zálibu v kloboucích a pláštích jako její manžel. Tyto podrobnosti jsou důležité pro pochopení příběhu, který se odehrál na palubě letadla Lufthansy.

Manželé Rokitovi se vraceli z Mnichova. Své drahé pláště a klobouky odložili na volná sedadla, což se nelíbilo německé letušce, která se zdálo, že Poláci zase dělají nepořádek. Vzala oděvy a nešetrně je nacpala do schrány nad hlavami. Takové zacházení s drahými věcmi popudilo Jana Rokitu a začal se s letuškou přetahovat. Ta jej nakonec vyzvala, aby opustil letadlo, což Jan Maria odmítal a jako klíště se držel sedadla. Přivolaná policie se jej pokusila vyvést - následující dění natočil mobilním telefonem jeden z cestujících:

Jan Rokita křičel, že jej Němci bijí, ale o pomoc volal marně. Kromě ženy jej nikdo nepodpořil. Policie ho předvedla k výslechu a nařídila zaplatit osm tisíc eur pokuty. Z vazby vysvobodila známého politika až polská konzulka.

Manželé Rokitovi se chtějí soudit s Lufthansou i německou policií. Rokita tvrdí, že se stal obětí protipolských nálad a šikany. Paradoxem je, že Nelly Rokitová pochází z rodu ruských Němců, což je dodnes patrné v jejím přízvuku.

Z incidentu se rázem stal polsko-německý problém. Opozice žádá, aby vláda oficiálně protestovala, protože Němci už prý zase vystrkují růžky a mlátí Poláky. Na tomto malicherném incidentu je vidět, že vrstva porozumění mezi Poláky a Němci je pořád velmi slabá.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme