Polská města dusí smog. Školy ruší vyučování, hromadná doprava je zadarmo

VIDEO. Polsko dusí smog. Město Rybnik zrušilo kvůli špatné situaci na několik dnů školní výuku. Varšava zase vyzvala řidiče, aby dali přednost městské hromadné dopravě. Ta je v těchto dnech zdarma. Starší lidé a děti by se měli vyvarovat sportovním aktivitám i delšího pobytu venku. Situace začíná být kritická hlavně v Hornoslezském vojvodství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšavu dusí smog

Varšavu dusí smog | Foto: Filip Harzer

„Smog je ve Varšavě opravdu hrozný. Jste chvíli venku a pálí vás v krku. Nemá se moc větrat ani vycházet. A také děti ve školách nemají chodit ven,“ popsal spolupracovník Zpravodajského webu Českého rozhlasu v Polsku Filip Harzer.

Varšavský magistrát se kvůli špatné smogové situaci snaží motivovat lidi, aby více využívali městskou hromadnou dopravu a nejezdili tolik v autech.

„Doprava je v těchto dnech ve Varšavě zadarmo, teprve podruhé v historii. Označovače lístků v autobuse jsou vypnuté, turnikety v metru otevřené,“ doplnil Harzer.

V polském městě Rybnik pak znečištění ovzduší mnohonásobně překročilo přípustnou hranici. Podle serveru Onet.pl bylo dokonce množství polétavých částic ve výši 2300 procent normy, byla tedy překročena třiadvacetkrát.

Radnice města, které je vzdušnou čarou jen asi 20 kilometrů od hranic s Českou republikou proto vyhlásila mimořádná opatření.

Děti mají pokud možno zůstat doma, výuka ve školách a školkách spravovaných městem je v pondělí, úterý i ve středu zrušena. Také v Rybniku je stejně jako ve Varšavě a některých dalších městech veřejná doprava zadarmo.

Smog zabíjí víc než války, v asijských městech umírají kvůli otrávenému ovzduší tisíce lidí

Číst článek

Nevládní organizace, které se zasazují o boj se smogem, ale poukazují, že nejvíc znečištění pochází z nekvalitních domácích kotlů, kde se pálí nekvalitní dotované uhlí a často také odpadky. Nižší provoz na silnicích tak situaci podle nich nezlepší.

„Mnoho lidí si začalo přitápět. Pálí přitom odpadky a jiné palivo nízké kvality. To způsobilo, že teď máme na mnoha místech špatný stav ovzduší. Dneska se nám jedná hlavně o polétavý prach,“ vysvětlil v Polském rozhlase Leszek Karski z hlavního ředitelství ochrany životního prostředí.

Poláci navíc mají podle zpravodaje Českého rozhlasu v Polsku Víta Pohanky jinak nastavené myšlení. Většina z nich se totiž nedomnívá, že by se se znečištěním mělo něco dělat. „Běhám kolem domu jednoho ze svých sousedů. U své zahrady má koš, ve kterém čas od času pálí plasty nebo jiné hodně smradlavé věci. To v Čechách není až tak rozšířené jako v Polsku,“ popsal Pohanka.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Vít Pohanka, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme