Polská opozice hrozí zamítnutím nové unijní smlouvy

Ratifikace Lisabonské smlouvy je v Polsku ohrožená. Pro základní dohodu Evropské unie odmítá hlasovat největší opoziční strana Právo a spravedlnost. Bez části jejích poslanců polský parlament smlouvu neratifikuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci Lisabonského summitu

Účastníci Lisabonského summitu | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Poslanci vládních stran i levicové opozice se obávají, že Polsku hrozí mezinárodní ostuda nebo přinejmenším nepochopení.

Strana Právo a spravedlnost totiž nechce ratifikovat Lisabonskou smlouvu, kterou sama uzavírala v době, kdy byla u moci.

Předseda Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczynski požaduje, aby Sejm přijal preambuli, která omezí platnost nové evropské smlouvy na území Polska. Vládní koalice to považuje za nesmysl, protože Polsko už dosáhlo výjimek, podobně jako například Velká Británie.

Situace je kritická a prezident Lech Kaczynski proto k sobě v poledne povolal předsedy všech parlamentních klubů. K ratifikaci evropské smlouvy je potřebná dvoutřetinová většina ze 460 poslanců, přičemž Právo a spravedlnost jich má 166, a může tak proces zmařit.

Smlouva přináší unii některé zásadní reformy. Mění například způsob rozhodování v unijních institucí či snižuje počet oblastí, v nichž nyní mají členské státy právo veta. Na rozdíl od euroústavy, jejíž ratifikace v roce 2005 zkrachovala, nenahrazuje dosavadní smlouvy, nýbrž je jen doplňuje.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme