Polská opozice stráví Vánoce v parlamentu. Poslanci tam chtějí zůstat do dalšího zasedání

Zatímco většina polských poslanců tráví Vánoce doma, zákonodárce Michal Stasiński naopak dorazil v pátek i s kufrem do budovy parlamentu. Spolu s dalšími opozičními poslanci tak chce protestovat proti krokům současné polské vlády, napsala v sobotu agentura AP. Zákonodárci se budou v parlamentu různě střídat, plánují tam ale zůstat až do dalšího zasedání 11. ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednací sál Sejmu | Foto: Filip Harzer

Podle opozice porušuje současná vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) demokratické principy. Do ulic polských měst již kvůli tomu v uplynulých týdnech vyšly desítky tisíc lidí a ke kritice se připojil i Brusel, který má obavy o demokracii a právní stát v zemi.

Po loňském vítězství ve volbách, díky němuž získala většinu v obou parlamentních komorách, se vládnoucí strana PiS snaží dostat pod kontrolu nejdůležitější instituce v zemi, včetně ústavního soudu.

V Polsku je podle Evropské komise systémový problém s vládou práva. Do Varšavy poslala další doporučení

Číst článek

Rovněž se objevily snahy o omezení svobody médií a kritici kabinetu se obávají, že na řadu může přijít i ústava a svobodné volby.

„Nesouhlasím s tím, co dělají, a proto jsem se rozhodl strávit Vánoce tady," uvedl poslanec Stasiński, který bude na svátky v zasedací místnosti parlamentu vybaven jídlem od své rodiny. Poslance mají v plánu přijít před budovu podpořit i protivládní demonstranti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme