Polská policie zadržela část "pokladu tisíciletí"

Polští policisté zadrželi část takzvaného pokladu tisíciletí, jehož součástí jsou i české královské klenoty. Za 50 tisíc dolarů se dva muži - otec a syn - snažili v Olštýně prodat fragment královské koruny, prsten a pražský groš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korunovační klenoty | Foto: NEPOUŽÍVAT!!! korunovační klenoty

Vzácné klenoty a mince mají být součástí pokladu, který před dvaceti lety našli stavební dělníci při výkopových pracích ve Slezsku. Nejprve tehdy vykopali hrnec s čtyřmi tisíci pražských grošů.

V roce 1988 byla nedaleko odtud nalezena další část pokladu s královskými klenoty. Policie předpokládá, že předměty, které se včera snažili překupníci prodat, pocházejí ze stejného zdroje, tedy ze zeminy, která byla ze staveniště odvezena.

Podle archeologů patřila nalezená královská koruna Blance z Valois, manželce Karla IV.. Historici se domnívají, že je Karel IV. dal slezskému židovskému obchodníkovi Moizesovi jako zástavu za půjčku. Ten pak celý poklad tisíciletí v obavě před pogromy zakopal do země.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme