Polská policie zapojuje v boji proti pirátům silnic drony. Zatím je testuje

Policie v Polsku začala testovat využití dronů při sledování silničního provozu. Bezpilotní letouny se speciálními kamerami by mohly pomáhat v boji proti pirátům silnic. Zatím policisté ve spolupráci s vysokou školou polytechnickou testují použití dronů v Katovicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpilotní letadlo OktoKopter | Foto: UpVision

Policie se při testování dronů zatím zaměřuje hlavně na provoz u přechodů pro chodce. Sleduje, jestli dávají řidiči přednost na zebrách, netelefonují za jízdy či respektují světelné signály.

Pro potřeby policie jsou drony speciálně vybavené. Aby nebyla ohrožena bezpečnost chodců nebo řidičů, musí sledovat provoz z bezpečné vzdálenosti, proto používají kameru s vyšším rozlišením než je běžné například u komerčních zařízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie v Polsku začala testovat využití dronů při sledování silničního provozu

Výhoda dronů je proti stálým kamerám především v jejich mobilitě. Policie může bezpilotní letouny namátkově nasazovat na libovolných místech. Záběry z kamer pak sleduje na laptopu policejní hlídka, která je nedaleko.

Drony využívá ke sledování dodržování dopravních předpisů řada evropských zemí. V některých zemích se v této souvislosti mluví o jejich možném zneužití z důvodu ochrany soukromí. V Polsku si podle tamního zpravodaje ČRo zatím na jejich používání nikdo oficiálně nestěžoval.

„Chování polských řidičů se sice postupně pořád zlepšuje, ale pořád patří k nejhorším v Evropě. I proto si asi nikdo moc nestěžuje. Lidé si na drony zvykají,“ říká zpravodaj.

„Podobně jako jinde v Evropě, je to sice spojené s nebezpečím, že jejich provoz může někdo zneužít, nebo tím i ohrozit lidi nebo majetek, ale pravidla pro jejich provoz se postupně vytvářejí a to se asi dá říct i o jejich využití policií,“ dodává.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme