Polská pravice chce zbavit Jaruzelského výhod

Polská pravice žádá, aby parlament zbavil bývalého prezidenta Wojciecha Jaruzelského generálské hodnosti a výsad. Opozici urazily výroky, které Jaruzelski pronesl během moskevských oslav vítězství nad fašismem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wojciech Jaruzelski a Vladimir Putin | Foto: ČTK

Na generála Jaruzelského ostře zaútočil šéf pravicové strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński. Pobouřilo ho zejména, že Jaruzelski nazval příchod sovětských vojsk do Polska osvobozením, zatímco pravice trvá na tom, že to byla nová okupace.

"Postavil se na ruskou stranu, a to nemůžeme tolerovat. Ten člověk už nemůže mít žádná privilegia, prohlásil předseda strany, která má velkou šanci zvítězit v podzimních volbách," prohlásil Kaczyński.

Wojciech Jaruzelski má jako bývalý prezident nárok na služební auto, ochranku a náleží mu také generálský důchod. O odebrání těchto výhod by ale musel rozhodnout zvláštním zákonem parlament.

"Žádný kapitál jsem v průběhu svého dlouholetého působení v nejvyšších funkcích neshromáždil, takže by mi nezůstalo než žebrat na hlavním nádraží," hájil se v televizi TVN Jaruzelski. Dodal, že pokud mu vezmou auto, bude jezdit tramvají.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme