Polská pravice chce zbavit Jaruzelského výhod

Polská pravice žádá, aby parlament zbavil bývalého prezidenta Wojciecha Jaruzelského generálské hodnosti a výsad. Opozici urazily výroky, které Jaruzelski pronesl během moskevských oslav vítězství nad fašismem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wojciech Jaruzelski a Vladimir Putin | Zdroj: ČTK

Na generála Jaruzelského ostře zaútočil šéf pravicové strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński. Pobouřilo ho zejména, že Jaruzelski nazval příchod sovětských vojsk do Polska osvobozením, zatímco pravice trvá na tom, že to byla nová okupace.

"Postavil se na ruskou stranu, a to nemůžeme tolerovat. Ten člověk už nemůže mít žádná privilegia, prohlásil předseda strany, která má velkou šanci zvítězit v podzimních volbách," prohlásil Kaczyński.

Wojciech Jaruzelski má jako bývalý prezident nárok na služební auto, ochranku a náleží mu také generálský důchod. O odebrání těchto výhod by ale musel rozhodnout zvláštním zákonem parlament.

"Žádný kapitál jsem v průběhu svého dlouholetého působení v nejvyšších funkcích neshromáždil, takže by mi nezůstalo než žebrat na hlavním nádraží," hájil se v televizi TVN Jaruzelski. Dodal, že pokud mu vezmou auto, bude jezdit tramvají.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme