Polská premiérka se opřela do Evropské komise. 'Došlo k překroucení demokratických zásad,' řekla ve Varšavě

Polská premiérka Beata Szydlová ve čtvrtek opět kritizovala Evropskou komisi a centralizační tendence v Evropské unii. V projevu na zahraničněpolitickém fóru konaném ve Varšavě podle agentury PAP mimo jiné řekla, že "řídící mechanismus evropského integračního procesu se ocitl ve slepé uličce".

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská premiérka Beata Szydlová při příchodu na summit Evropské unie | Zdroj: Reuters

Mezi polskou vládou vedenou konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS) a Evropskou komisí panuje napětí prakticky od nástupu kabinetu Szydlové k moci před dvěma roky. Spory se týkají více problémů, především však zásad právního státu, které Varšava podle Bruselu nyní příliš nerespektuje. Neshody se týkají i rozdílných pohledů na tempo a obsah integrace v rámci EU nebo přerozdělování migrantů.

Mezi výzvy, jimž v současné době EU čelí, předsedkyně polské vlády zařadila nalezení způsobu, jak zakotvit integrační proces do demokratických postupů. Patří sem i hledání správného přístupu k otázkám jednoty, soudržnosti a bezpečnostních zájmů a také realizaci vhodného ekonomického modelu.

„Řídící mechanismus evropského integračního procesu se ocitl ve slepé uličce. V praxi byl přenechán v rukou Evropské komise, tedy skupiny úředníků jmenovaných členskými státy. Připomeňme si, že byli vybráni, spíše aby střežili soulad veškerého konání s unijními zákony, než aby přijímali rozhodnutí týkající se politiky EU," zdůraznila Szydlová.

Podpora národních parlamentů

Evropskému projektu podle ní dobře neslouží „přesunout rozhodovací centrum do elitního prostředí marginalizací zemí, které se nechtějí nebo nemohou integrovat tempem vnuceným unií". Naléhání na vlády svrchovaných států, aby nebraly ohled na své voliče a plnily jen očekávání EU, vedlo k "překroucení demokratických zásad", zdůraznila premiérka.

„Rozhodovací proces v EU musí v co největší míře vycházet z vůle voličů. K dosažení tohoto cíle podporujeme posílení úlohy národních parlamentů v legislativním procesu EU," zdůraznila Beata Szydlová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme