Polská prokuratura řeší případ ekonomických mafií

Polská prokuratura v Krakově rozmotává složitý případ mafií, které obchodovaly s pohonnými hmotami a praly špinavé peníze. Jak víme, případ se okrajově týká také privatizace českého Unipetrolu. Jeho většinovým vlastníkem se stal polský PKN Orlen. V rámci vyšetřování všech polských rafinerií se prokuratura zajímá také o smlouvy, které PKN Orlen uzavřel v Agrofertem o odprodeji částí holdingu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstský rynek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

PKN Orlen opakovaně navrhl Agrofertu Andreje Babiše odtajnění celé smlouvy. Agrofert se k tomu zatím nemá. Cena pěti petrochemických firem za dva roky od uzavření podezřelé dohody značně vzrostla. Proto se objevila podezření, že směšně nízká cena za tyto firmy byla podmínkou prodeje Unipetrolu plockému koncernu a že přitom došlo ke korupci v rozměru, jaký jsme u nás zatím nezažili.

Orlen teď vede s Babišem intenzivní jednání o nové ceně. Pokud se nedohodne a od smlouvy odstoupí, zaplatí pětasedmdesát milionů eur pokuty. Koncern má proti sobě zkušeného hráče a těžké rozhodnutí. Vedení Orlenu je z toho viditelně nervózní. "Na toto téma dnes nemůžeme říci vůbec nic. Až přijde čas, dozvíte se úplně všechno," říká mluvčí Orlenu David Piekarz a snaží se co nejrychleji odejít. Šéf Orlenu je sdílnější jen o fous. "Mluvit o tom budeme v říjnu," prohlásil Igor Chalupec.

Krakovská prokuratura zatím v případu příliš nepokročila. Je přetížená a téma Unipetrolu je pro ni jen jednou ze stovek nitek, které se od případu palivových mafií odvíjejí. "Prokuratura vychází ze svědecké výpovědi bývalého člena vedení PKN Orlen Kryzstofa Kluzka," potvrdil prokurátor Jerzy Balicki.

"V této etapě je těžké dělat nějaké závěry. Ne všechny výpovědi svědka Kluzka jsou jednoznačné. Vyslovil mnoho pochybností o regulérnosti dohod. Ty opírá o svá pozorování, postřehy a zkušenosti, které získal tím, že se pohyboval blízko těchto rozhodnutí, znal způsob práce těchto osob a měl pochybnosti o správnosti jejich rozhodnutí. Jsou to jeho úvahy. Nejde o fakta typu ´toho a toho dne ten a ten člověk udělal to a to´. Spíš se jedná o výpovědi typu ´myslím si, že tyto okolnosti mohou poukazovat například na korupční jednání, protože za těchto podmínek by ekonom silně zvažoval, jestli má takovou dohodu uzavřít´," uvedl prokurátor Balicki.

V rozhovoru pro Český rozhlas a ČTK také upřesnil, jaké další zdroje informací a důkazů má prokuratura k dispozici. "Všechny dokumenty spojené s uzavřením kontraktu nám poskytuje společnost Orlen. Je jich mnoho - už třeba proto, že jsme si vyžádali i expertízy znalců a ekonomických poradců společnosti, všechny doklady o uzavření předběžných dohod, o celém průběhu kontraktu včetně protokolů z průběhu jednání. O některých částech nám zástupce Orlenu říkají, že jsou tajné, protože obsahují obchodní tajemství, ale my máme prostředky, jak se k nim dostat," popsal postup Jerzy Balicki.

Podle polských novinářů má celý tento komplikovaný případ mnoho rovin - nejasná zatím zůstává například role tajných služeb.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme