Polská prokuratura žaluje zdravotníky z 19 vražd

Dva lékaři a dva sanitáři ze záchranné služby v polské Lodži stanou před soudem za vraždy 19 pacientů. Prokuratura poslala k soudu žaloby, ve kterých je viní ze zabíjení nemocných lékem pavulon. Preparát způsobuje ochabnutí svalstva a při nesprávném použití udušení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rakev | Foto: Pohřební ústav hl.m.Prahy

Pracovníci záchranky navíc za úplatu podávali pohřebním službám informace o úmrtích pacientů. Aféra v lodžské záchranné službě otřásla polskou veřejností předloni v zimě, kdy fakta o obchodu s mrtvými zveřejnil deník Gazeta Wyborcza.

Obvinění pracovníci lodžské záchranky inkasovali za informace o zemřelých peníze od pohřebních služeb. Ty pak oslovovaly pozůstalé a nabízely jim zajištění pohřbu. Panovalo ale podezření, že někteří lékaři a sanitáři napomáhali skonu pacientů. To se nakonec potvrdilo.

K usmrcování nemocných používali lék pavulon způsobující při nesprávném použití zástavu dýchání. Sanitáře prokuratura viní z podání tohoto léku s úmyslem zabít pacienta nejméně v 5 případech. Lékaři jsou obviněni ze zanedbání péče o pacienty s cílem nechat je zemřít a braní peněz za informace o tělech mrtvých.

Lékařům hrozí 10 let vězení, sanitářům doživotí. Proces s nimi začne příští rok na jaře.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme