Polská prokuratura zřejmě požádá o výslech českých ministrů

Krakovská prokuratura hodlá předvolat k výslechu české politiky. Mají vypovídat v kauze PKN Orlen, který koupil 63 procent akcií českého Unipetrolu. Podle zpráv tisku by to měli být ministr financí Bohuslav Sobotka a expremiér Stanislav Gross.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka a Stanislav Gross

Bohuslav Sobotka a Stanislav Gross | Zdroj: ČTK

"Už jsme rozhodli, že musíme vyslechnout české ministry, zatím je ale ještě brzy hovořit o tom, které konkrétně," řekl krakovský prokurátor Boguslaw Slupik.

Polský list Rzeczpospolita, který ve spolupráci s českou televizí Nova podezřelou investici Orlenu do Unipetrolu zkoumá, napsal, že jde pravděpodobně o Bohuslava Sobotku a Stanislava Grosse.

Vyšetřovatelé už včera jako svědka vyslýchali šéfa Orlenu Igora Chalupce. Ten prokuratuře předal dokumenty dokazující, že smlouva mezi bývalým vedením PKN Orlen a Agrofertem Andreje Babiše byla pro polský koncern krajně nevýhodná.

Na základě této dohody má Agrofert odkoupit pět chemických podniků holdingu Unipetrol za sníženou cenu. Podle polských novinářů měl Babiš prostřednictvím svého vlivu na české politiky prosadit, aby Unipetrol prodali Orlenu.

Na veřejnosti se objevily zprávy o tom, že Zdeněk Doležel, bývalý šéf kabinetu českého premiéra Grosse a jeho nástupce Jiřího Paroubka, údajně požadoval v souvislosti s privatizací Unipetrolu úplatek pět milionů korun od polského lobbisty Jacka Spyry. V materiálu natočeném skrytou kamerou se objevuje rovněž podezření z korupce expremiéra Grosse.

Po zveřejnění podezření Paroubek okamžitě rozvázal s Doleželem pracovní poměr. Gross i Paroubek obvinění z korupce a také nejasnosti kolem privatizace Unipetrolu popírají. Také Sobotka trvá na tom, že vláda loni prodala Unipetrol za tržní cenu. Gross i úřad vlády podali na Spyru trestní oznámení.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme