Polská Sebeobrana zahájí vymáhání peněz za odchod ze strany

Předseda polské Sebeobrany Andrzej Lepper, který pro neshody s premiérem Jaroslawem Kaczyńskim musel minulý týden opustit post místopředsedy polské vlády, začne dnes vymáhat peníze od poslanců, kteří od něj odešli. Tyto politiky získalo na svou stranu vládnoucí Právo a spravedlnost, aby si zajistilo většinu v Sejmu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrzej Lepper a ministr financí Stanislaw Kluza

Andrzej Lepper a ministr financí Stanislaw Kluza | Zdroj: ČTK

Lepperovi poslanci museli před loňskými volbami podepsat bianko směnku. Zavázali se, že v případě odchodu ze strany zaplatí vysoké penále. Andrzej Lepper si své lidi pojistil proti útěku. A udělal to velmi chytře. Využil toho, že Sebeobrana je zároveň stranou i odborovým svazem zemědělců.

Poslanci podepsali, že v případě opuštění Sebeobrany zaplatí za používání odznaku Sebeobrany na klopě u saka nebo na šatech. Nejde přitom o malou sumu. Přeběhlíci mají zaplatit v přepočtu čtyři miliony korun.

"Nejsem nelida, mohl jsem to udělat už dávno, když odešli první poslanci. Tehdy jsem bral ohled na jejich rodiny. Teď je ale situace jiná. Právo a spravedlnost našim poslancům slibuje peníze, funkce a místa na svých kandidátkách. Nemáme jiné východisko," vyjádřil se Lepper.

Právníci ale říkají, že směnky jsou nelegální a tudíž neplatné. "Tuto dohodu uzavřeli kandidáti s odborovým svazem. A ten s politikou nemá nic společného," reaguje na tato tvrzení předseda Sebeobrany Lepper. Zdá se, že právníci budou mít s tímto případem hodně práce.

Lepper se obává útoků ze strany Práva a spravedlnosti

Polský premiér Jaroslaw Kaczyński potřebuje pro svou vládu podporu nejméně 231 poslanců v 460 členném Sejmu a proto se Lepper obává i dalších útoků ze strany Práva a spravedlnosti. Pravicový týdeník Wprost dnes navíc uvádí, že Sebeobrana může být dílem vojenské tajné služby, ve které dosud pracuje mnoho důstojníků spojených s bývalým režimem. Ti prý mají zájem na destabilizaci politické scény.

"Odhalování pozadí vzniku a fungování Lepperovy strany může být skutečným důvodem vypuzení Andrzeje Leppera z vlády a rozpadu koalice," domnívá se Wprost.

V parlamentu už také řadu měsíců leží polozapomenutý návrh na zřízení komise, která se má činností Sebeobrany zabývat. Podle předsedy Sejmu Marka Jurka ale není povolání vyšetřovací komise na pořadu dne: "Nevidím nutnost, aby taková komise vznikla. Byla by jen polemickým fórem, a to by k ničemu nevedlo. Pane Leppere nebojte se, proti vám neexistuje žádné spiknutí," ujišťoval Marek Jurek.

Leppera by mohl z politiky vyšachovat i jiný návrh Práva a spravedlnosti - zákaz kandidovat ve volbách osobám, které měly problémy se zákonem, což je právě případ Andrzeje Leppera, odsouzeného za různé delikty.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme