Polská siamská dvojčata se po operaci vrátila domů

Do Polska se dnes vrátila siamská dvojčata, která od sebe počátkem ledna oddělili lékaři v saúdskoarabském Rijádu. Unikátní operaci zaplatil saudsko-arabský korunní princ Abdalláh. Děvčátka Daria a Olga Kolaczovy jsou v dobrém zdravotním stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Daria váží deset kilogramů a její sestra Olga jedenáct. Zatím ještě nechodí, dokáží se už ale samy postavit, živě komunikují s okolím a drží se za ruce.

Dvojčata se narodila před rokem a půl se srostlou páteří v dolní části zad. V Rijádu byla operována 3. ledna. Neobyčejně komplikovanou operaci, která trvala 18 hodin, provedl zhruba padesátičlenný tým lékařů a dalších zdravotníků.

Operaci bedlivě sledovalo celé Polsko. Dvojčata teď čeká rehabilitace v Centru dětské zdravotní péče a pak cesta domů do Janikowa. Město a sponzoři poskytli rodině siamských sester nový byt o ploše 90 metrů čtverečních.

"Jsou v pořádku, už se dokonce perou, operace byla úspěšná, takže pojedeme domů. Nemocnici nepotřebujeme," uvedla matka siamských dvojčat po příletu z Rijádu do Varšavy. Lékaři jsou ale opatrnější - dvojčata budou vyžadovat stálý odborný dohled a rehabilitační cvičení kvůli zesláblým svalům. Lékaři jim musí dát do pořádku také trávicí ústrojí - kromě páteře byly sestry srostlé i v oblasti tlustého střeva a močových cest.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme