Polská spisovatelka čelí výhrůžkám kvůli tomu, že se postavila za uprchlíky

Olga Tokarczuková - možná nejznámější současná polská spisovatelka – čelí vulgárním nadávkám na internetu a dokonce i výhrůžkám smrtí. Internetovou šikanu už začala vyšetřovat polská prokuratura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olga Tokarczuková | Foto: Neznámý, GNU General Public License, verze 1.2

V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi totiž Tokarczuková kritizovala neochotu Poláků přijímat uprchlíky.

„Vymysleli jsme si dějiny Polska jako země, která je neobyčejně tolerantní a otevřená. Ale když přišla zkouška, nejsme prostě schopní ji složit,“ řekla spisovatelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co stojí za výhrůžkami polské spisovatelce vysvětluje varšavský zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Olga Tukarczuková mluvila také o tom, že si Poláci nalhávají, jak jsou statečný národ, a přitom se podle ní bojí diskutovat o temných stránkách vlastních dějin.

„Bude třeba se postavit vlastní historii tváří v tvář, napsat ji znovu a nezakrývat všechny ty strašné věci, kterých jsme se dopouštěli. Jako kolonizátoři, národnostní většina, která potlačovala menšiny, jako vlastníci nevolníků a vrazi Židů,“ dodala.

Poslední zmínkou o polském antisemitismu spustila lavinu velmi agresivních internetových útoků. Asi 160 z nich je podle vyšetřovatelů opravdu nebezpečných.

Nenávistným komentářům a výhružkám přitom musejí v Polsku čelit i jiné veřejné osoby. Případ Olgy Tokarczukové je výjimečný tím, že jí vyhrožuje i skupina, která si říká „Vlastenci“. Ti konkrétně zmiňují vesnici, kde bydlí a objevují se i zmínky, že se v ní nemůže cítit bezpečná nebo že by měla emigrovat.

To je také důvod, proč celou záležitost vyšetřuje polská prokuratura a zvažuje trestní stíhání anonymních autorů, kteří výhrůžky na internetu zveřejňují.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme