Polská státní volební komise potvrzuje vítězství pravice

Ve včerejších parlamentních volbách po sečtení výsledků z 90 procent volebních místností vyhrálo o Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských s téměř 27 procenty hlasů. Na druhém místě je budoucí koaliční partner Práva a spravedlnosti - Občanská platforma se 24 procenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczyński | Zdroj: ČTK

Prezident Aleksander Kwaśniewski oznámil, že nový parlament svolá zřejmě mezi 17. až 24. říjnem. Poslanci pak mají dva týdny na to, aby vládě vyslovili důvěru. Jednání o vytvoření koalice by mohla začít už zítra - poté, co státní volební komise zveřejní oficiální volební výsledky.

"Občanská platforma respektuje výsledek voleb a neklade žádné předběžné podmínky. Poláci dali najevo svou vůli a iniciativa náleží bratrům Kaczyńským," prohlásil šéf platformy Donald Tusk. Vyjednavači zřejmě svedou tvrdý boj o hlavní programový bod platformy - rovnou daň. Šéf Práva a spravedlnosti a pravěpodobný budoucí premiér Jaroslaw Kaczyński ji kategoricky odmítá.

"Nejde o to, že jsme si postavili hlavu. V žádném případě nemůžeme akceptovat zvýšení daní hůře situovaným občanům a snížení daní těm bohatším. Jsme ale přesvědčeni, že v Polsku je potřeba snižovat daně, přijmout nová opatření podporující hospodářský růst, vytvořit příznivé klima pro investory i zvýšit zaměstnanost," uvedl Jaroslaw Kaczyński.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme