Polská státní volební komise potvrzuje vítězství pravice

Ve včerejších parlamentních volbách po sečtení výsledků z 90 procent volebních místností vyhrálo o Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských s téměř 27 procenty hlasů. Na druhém místě je budoucí koaliční partner Práva a spravedlnosti - Občanská platforma se 24 procenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczyński | Foto: ČTK/AP

Prezident Aleksander Kwaśniewski oznámil, že nový parlament svolá zřejmě mezi 17. až 24. říjnem. Poslanci pak mají dva týdny na to, aby vládě vyslovili důvěru. Jednání o vytvoření koalice by mohla začít už zítra - poté, co státní volební komise zveřejní oficiální volební výsledky.

"Občanská platforma respektuje výsledek voleb a neklade žádné předběžné podmínky. Poláci dali najevo svou vůli a iniciativa náleží bratrům Kaczyńským," prohlásil šéf platformy Donald Tusk. Vyjednavači zřejmě svedou tvrdý boj o hlavní programový bod platformy - rovnou daň. Šéf Práva a spravedlnosti a pravěpodobný budoucí premiér Jaroslaw Kaczyński ji kategoricky odmítá.

"Nejde o to, že jsme si postavili hlavu. V žádném případě nemůžeme akceptovat zvýšení daní hůře situovaným občanům a snížení daní těm bohatším. Jsme ale přesvědčeni, že v Polsku je potřeba snižovat daně, přijmout nová opatření podporující hospodářský růst, vytvořit příznivé klima pro investory i zvýšit zaměstnanost," uvedl Jaroslaw Kaczyński.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme