Polská tajná policie otevírá archivy

Polsko po více než deseti letech otevřelo archivy tajné komunistické policie veřejnosti. Konkrétní jména těch, kteří donášeli tajné polské policii, se ale lidé dozví až na zvláštní žádost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z Varšavy hlásí zpravodaj Pavel Novák polští občané nyní mohou nahlédnout do registru svazků, avšak jména udavačů zůstanou nadále utajena. Až na zvláštní žádost sdělí Institut národní paměti zájemcům jména těch, kteří na ně tajné policii bývalé Polské lidové republiky donášeli. V dokumentech, které žadatelé obdrží, budou jména udavačů a agentů začerněna. Největší nápor žadatelů o vydání dokumentů tajné policie se očekává v polovině letošního roku. O své složky se už přihlásili někteří vůdci stávek a opozičních demonstarcí z osmdesátých let. Část žadatelů je toho názoru, že k otevření archivů komunistické tajné policie došlo pozdě. Mnoho poškozených občanů už nežije a velká část archivů byla zničena už v roce 1989.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme