Polská vláda chce jít příkladem a šetřit sama na sobě

Polský parlament dnes projednává státní rozpočet na příští rok. Zasedání Sejmu předcházela dramatická bitva. Poslanci se ale nehádali o rozpočtových kapitolách - přeli se o termín hlasování a hrozily předčasné volby. Příspěvek o parlamentní krizi v Polsku a o tom, jak chce vláda šetřit sama na sobě, připravil varšavský zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz a nová ministryně financí Zyta Gilowska

Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz a nová ministryně financí Zyta Gilowska | Foto: AFP

Menšinová vláda Práva a spravedlnosti se dostává do stále větších potíží a šéf strany Jaroslaw Kaczyński uvažuje o vládní koalici s populistickou Sebeobranou Andrzeje Leppera a lidovci. Pokud tato koalici nevznikne do 24. ledna, kdy má Sejm rozpočet schvalovat, bude Právo a spravedlnost hlasovat proti vlastnímu rozpočtu a otevře tím cestu k předčasným volbám, oznámil Jaroslaw Kaczyński. Jen málokoho proto v těchto dnech zajímá, co vlastně rozpočet obsahuje.

Poslanci se do budovy trousili po jednom, spěchala jen nová ministryně financí, vicepremiérka Zyta Gilowská, která za rozpočet odpovídá. Jako liberální ekonomka chce šetřit ve výdajových položkách. Poslanci ale svému státu dali novoroční dárek v podobě zvýšených příspěvků na nově narozené děti. Ministryně musela narychlo hledat zdroje. Nahrává jí silný zlotý, který způsobil, že Polsko do Evropského rozpočtu zaplatí méně, než se předpokládalo.

"Snížení výdajů se za prvé týká příspěvků do rozpočtu Evropské unie. Za druhé navrhujeme snížit výdaje na záruky pro rolníky a za třetí ušetříme ve státním aparátu na služebních telefonech," uvedla ministryně financí Gilowská.

Kabinet Kazimierze Marcinkiewice chce ukázat, že sám umí šetřit. Vláda se v nejbližší době zbaví svých luxusních rekreačních sídel. V Polsku je jich více než sto, a to v těch nejatraktivnějších místech - jde o vládní hotely na horách, u moře nebo na březích jezer, zámky, lovecké zámečky a paláce. Tržní hodnota tohoto majetku se pohybuje kolem 15 miliard korun.

"Tato zařízení nepotřebujeme. Vláda se chce soustředit na vládnutí: na příjímání rozhodnutí a jejich realizaci. Organizování odpočinku vládních zaměstnanců nepatří do rolí, které má vláda plnit," uvedl mluvčí vlády Konrad Ciesiolkiewicz.

Stát zatím živí armádu zaměstnanců, která se o rekreační zařízení stará. Hotely ale většinu roku zejí prázdnotou.

"Jednou jsem měl tu čest přivítat pana premiéra Buzka a jednou tady byl pan premiér Miller se svými ministry. V této chvíli tu není nikdo, náš nový premiér u nás ještě nebyl," prozradil vytíženost vládního hotelu na Mazurských jezerech jeho ředitel Krzysztof Cendrzak.

Pro svá výjezdní zasedání si vláda ponechá dva až tři hotely. Pokud se tam ministři vydají, pojedou samozřejmě ve svých limuzínách. Nižší úředníci si ale budou muset vzít taxi. Premiér jim sebere nejen služební mobily, ale také služební vozy. O zakázku soutěží přední taxislužby a na dobře informované klienty se těší i taxikáři.

"Člověk by se od nich mohl dozvědět některé věci rychleji než jiní, říká jeden varšavský taxikář." Třeba mu některý úředník konečně prozradí, co chce vláda udělat s téměř dvacetiprocentní nezaměstnaností, nebo jak hodlá snižovat deficit veřejných financí až rozprodá své hotely.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme