Polská vláda chystá na podzim legislativní smršť

Kabinet premiéra Donalda Tuska, často obviňovaný z nízké výkonnosti, připravil 120 zákonů a novel. Mezi nimi se najdou i kuriozity, které už teď budí smíšené reakce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Donad Tusk | Foto: www.kprm.gov.pl

Premiér Tusk chce trestní zákon obohatit o paragraf, který soudům umožní nařídit chemickou kastraci sexuálních násilníků nebo pedofilů. Předseda polské vlády reagoval na otřesný případ 45letého muže, který šest let znásilňoval a týral svou dceru.

Otázka hormonální kastrace vyvolala velkou pozornost veřejnosti, politiků i odborníků. Pro tvrdý postih se vyslovil i prezident Lech Kaczyński. Také vládní strany s tímto radikálním řešením souhlasí.

"Jsem pro přísné tresty. Pedofily musíme eliminovat, protože jsou nevyléčitelně nemocní. Oni za to sice nemůžou, ale děti před nimi musíme chránit účinněji než dosud," domnívá se místopředseda Sejmu Stefan Niesiolowski.

Podle levicové opozice chce ale vláda zavést středověké metody. "Pan premiér by měl místo vyskakování na tiskové konferenci dát peníze na prevenci - na to, aby se pedofilům podávaly léky dřív než spáchají trestný čin," navrhuje levicový poslanec Ryszard Kalisz.

Vláda se ještě musí poradit s legislativními odborníky, jestli je návrh zákona o chemické kastraci v souladu s ústavou nebo evropskými předpisy.

Hodně se bude diskutovat také o jiném vládním návrhu. Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona o boji pro alkoholismu. V jejím rámci chce zakázat silnější nápoje mimo jiné i lyžařům. Za jízdu po vypití grogu nebo v Polsku oblíbeného svařeného piva má lyžaři hrozit pokuta od 15 do 30 tisíc korun.

Vláda s tím předběžně souhlasí a pokud návrh projde parlamentem, svahy polských Tater, Krkonoš nebo Beskyd v zimě nabídnou zajímavou podívanou: policisté s detektory budou honit lyžaře kolem barů. Majitelé horských restaurací si ťukají na čelo a doufají, že tento nápad ztroskotá na tradičních překážkách: na nedostatku peněz a policistů.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme