Polská vláda hledá bič na špatně pracující úředníky

Polská vláda se pustila do boje s neschopnými úředníky. Špatná rozhodnutí většinou odnášejí občané, zatímco úředníci zůstávají prakticky nepostižitelní. Vláda proto navrhuje výrazné zpřísnění sankcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava - historické náměstí

Varšava - historické náměstí | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Za chybné rozhodnutí by měl příslušný úředník zaplatit až 12 svých měsíčních platů. To je v průměru zhruba 300 tisíc korun. Pokud se ale prokáže, že úředník úmyslně porušil předpisy nebo zákony, může být potrestán úhradou celé škody. Takový je vládní návrh.

"Počítáme s tím, že zákon bude mít spíš preventivní charakter. Měl by na úředníky zapůsobit tak, že budou administrativní rozhodnutí přijímat s větší rozvahou a zodpovědností," zdůvodnil smysl zákona poslanec za vládní Občanskou platformu Marek Wójcik.

Reakce druhé strany přišla okamžitě. Úředníci oznámili, že budou každou žádost občanů posuzovat mnohem důkladněji a tedy ještě pomaleji než dosud, což spolehlivě zablokuje chod kteréhokoli úřadu. Navíc hrozí, že nastane další odliv úředníků, kterých je beztak nedostatek.

Opozice obvinila vládu z populismu. "Povolání úředníka nepatří mezi prestižní. Na jeho kritice je proto možné snadno vytloukat politický kapitál," prohlásil opoziční poslanec Mariusz Blaszczak.

Pokud parlament zákon o finančním postihu špatných úředníků přijme, pak se budou radovat možná občané, ale určitě pojišťovací agenti. Úředníci se budou moci bránit podobně jako lékaři nebo právníci - ti se mohou proti důsledkům vlastních chybných úkonů pojistit.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme