Polská vláda hledá bič na špatně pracující úředníky

Polská vláda se pustila do boje s neschopnými úředníky. Špatná rozhodnutí většinou odnášejí občané, zatímco úředníci zůstávají prakticky nepostižitelní. Vláda proto navrhuje výrazné zpřísnění sankcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava - historické náměstí | Foto: Pavel Novák

Za chybné rozhodnutí by měl příslušný úředník zaplatit až 12 svých měsíčních platů. To je v průměru zhruba 300 tisíc korun. Pokud se ale prokáže, že úředník úmyslně porušil předpisy nebo zákony, může být potrestán úhradou celé škody. Takový je vládní návrh.

"Počítáme s tím, že zákon bude mít spíš preventivní charakter. Měl by na úředníky zapůsobit tak, že budou administrativní rozhodnutí přijímat s větší rozvahou a zodpovědností," zdůvodnil smysl zákona poslanec za vládní Občanskou platformu Marek Wójcik.

Reakce druhé strany přišla okamžitě. Úředníci oznámili, že budou každou žádost občanů posuzovat mnohem důkladněji a tedy ještě pomaleji než dosud, což spolehlivě zablokuje chod kteréhokoli úřadu. Navíc hrozí, že nastane další odliv úředníků, kterých je beztak nedostatek.

Opozice obvinila vládu z populismu. "Povolání úředníka nepatří mezi prestižní. Na jeho kritice je proto možné snadno vytloukat politický kapitál," prohlásil opoziční poslanec Mariusz Blaszczak.

Pokud parlament zákon o finančním postihu špatných úředníků přijme, pak se budou radovat možná občané, ale určitě pojišťovací agenti. Úředníci se budou moci bránit podobně jako lékaři nebo právníci - ti se mohou proti důsledkům vlastních chybných úkonů pojistit.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme