Polská vláda je v troskách, klíčové pozice jsou už ale obsazeny

Vítězná strana polských voleb - Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských už obsadila všechna klíčová místa. Po vítězství v parlamentních volbách před měsícem vyhrála prezidentské volby a včera prosadila svého kandidáta i na funkci předsedy dolní komory parlamentu. Uvažovaná koalice s Občanskou platformou je v troskách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczyński | Zdroj: ČTK

Vítěz bere všechno. Politici z Práva a spravedlnosti se netají tím, že by v Polsku chtěli zavést většinový volební systém a prosadit vládu silného prezidenta po francouzském vzoru. Zatím se jim to daří i ve stávajícím systému. Jejich dnes už zřejmě bývalý koaliční partner - Občanská platforma - je tímto vývojem zaskočený.

"Naši partneři tvrdí, že voliči dali monopol na vládnutí Právu a spravedlnosti. Proto doteď nemáme vládu," uvedl vyjednavač za Občanskou platformu Jan Rokita. Designovaný premiér Kazimierz Marcinkiewicz z Práva a spravedlnosti doufá, že se mu ještě dnes nebo zítra podaří koaliční rozhovory obnovit. Závisí na tom i jeho politická budoucnost.

Pokud se šéf strany Jaroslaw Kaczyński rozhodne znovu rozdat karty, pak si najde jiného kandidáta na premiéra a možná nominuje sám sebe.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme