Polská vláda má za sebou prvních sto dní

Kabinet premiéra Kazimierze Marcinkiewicze se - jak jinak - hodnotí dobře. Opozice tvrdí jde jen o mediální bublinu - vláda se podle ní stará jen o to, aby dobře vypadala v médiích a nic konkrétního zatím nedokázala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek

Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Premiér Kazimierz Marcinkiewicz dostál pověsti mediálně šikovného politika: Na zasedání vlády věnované hodnocení prvních sto dní pozval novináře.

"Vytvořili jsme dobrý a sehraný tým, který je schopný realizovat program solidárního státu," prohlásil premiér. Před televizními kamerami pak vyvolával jednotlivé ministry, aby se pochlubili svými úspěchy a vyjmenovali oblasti, ve kterých musí přidat. Ministr zdravotnictví Zbygniew Religa uklidňoval lékaře i pacienty - polské zdravotnictví zůstane ve stejném stavu jako dosud: "Všechny revoluční změny by byly špatné a ohrožovaly by nemocné. Musíme dohlédnout na to, aby pacient všechny tyto reformy přežil."

"A to se týká i změn daňového systému," dodala ministryně financí Zyta Gilowská. Tato původně liberální ekonomka ještě nedávno prosazovala rovnou daň, po přechodu z opozice do vlády ale vlastní myšlenku zavrhla.

Úspěchy v zahraniční politice přednesl šéf diplomacie Stefan Meller: "Schválení evropského rozpočtu považuji za úspěch našeho pana premiéra i Polska."

Tuto zásluhu polské vládě přiznává i opozice. Na tom ale shoda končí: " Každý den této vlády přichází o práci více než tisíc lidí. Znepokojuje náš, že se vláda o tento problém vůbec nezajímá," říká šéf opoziční Občanské platformy Donald Tusk.

V zimním období se počet nezaměstnaných vždy zvyšuje, namítají vládní ekonomové a předpokládají, že na konci roku by nezaměstnanost mohla klesnout pod 17 procent. Vláda se teď věnuje hlavně sociálním otázkám: rodiče novorozenců dostanou zvýšené porodné, rolníci dotovanou naftu a od léta začne vláda platit polovinu úroků z hypoték na nové bydlení. Podle opozice jde o jen o drahou propagandu.

"Prvních sto dní ukazuje, že máme špatnou vládu s dobrou propagandou. Chtěl, aby se vláda začala zabývat nezaměstnaností, daněmi, zlepšením v resortu spravedlnosti, policií a vědou," žádá Jan Rokita z Občanské platformy. A jak vládu hodnotí politologové?

Premiér Marcinkiewicz je jako lákavý kousek dortu ve výloze cukrárny: "Vypadá znamenitě, ale nevíme, jak doopravdy chutná," říká dr. Wojciech Jablonski.

Na jiné působí polský ministerský předseda trochu jako létající Čestmír: je všude, kde je ho zapotřebí: otevírá kousky dálnic, zahajuje předmaturitní večírky, beseduje s horníky, oslavuje s horaly a Kašuby, chodí na mše, stihne si i zalyžovat a vládnout. Vše se odehrává před objektivy televizních kamer. Kazimierz Marcinkiewicz je v rozhlase a televizi neustále.

Více vize, méně televize, doporučuje opozice. Premiér ale obratem vypočítává, že jeho vláda připravila za sto dnů 58 návrhů a novel zákonů, což je rekord. Každé dva dny vezou kurýři z budovy Rady ministrů do parlamentu jeden zákon. Jejich efekty zatím vidět nejsou.

"Říká se, že teď se dostavují výsledky práce minulých vlád. Efekt rozhodnutí současné vlády proto můžeme pocítit až mnohem později," vysvětluje Bartolomiej Biskup z Varšavské univerzity.

Premiér dal najevo, že kormidlo moci drží pevně. Přijímá racionální rozhodnutí. Shodou okolností jsou to rozhodnutí jednoduchá a příjemná pro různé sociální skupiny - vláda proto získala podporu společnosti, domnívá se politoložka Lena Kolorska-Babińska. Průzkumy jí dávají za pravdu: S prací kabinetu Kazimierze Marcinkiewicze je spokojena nadpoloviční většina Poláků, i když jen málokdo dokázal jmenovat alespoň jeden konkrétní přínos této vlády. Sám premiér zůstává skromný: práci Rady ministrů hodnotí jedním slovem: dobrá. "Všechny nesplněné závazky beru na sebe a slibuji, že se polepšíme."

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme