Polská vláda navrhuje uzavření paktu stabilizace

Politická krize v Polsku se prohlubuje. Koaliční jednání mezi vládnoucím Právem a spravedlností a populistickou Sebeobranou ztroskotala. Opozice žádá svolání parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Půlroční oddechový čas a uzavření paktu o stabilizaci - toto řešení navrhuje předseda Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński. Jeho strana už nehledá koaličního partnera, ale dohodu o toleranci pro menšinovou vládu Kazimierze Marcinkiewicze.

"Je to plán, který obsahuje souhlas s 11 zákony a ukončení útoků proti vládě. Nebude žádné odvolávání ministrů, maršálka Sejmu ani změny v jednacím řádu parlamentu. Lhůta půl roku nám umožní vytvořit stálou koalici," navrhuje Jaroslaw Kaczyński.

S paktem stabilizace v zásadě souhlasí i opoziční Občanská platforma, jako záruku ale žádá, aby parlament co nejdříve projednal návrh státního rozpočtu. Pokud by se hlasování opozdilo, prezident Lech Kaczyński by mohl parlament rozpustit.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme