Polská vláda očekává postup v jednání o základně s USA

Ve Varšavě dnes končí další kolo jednání mezi Polskem a Spojenými státy o vybudování americké protiraketové základny v Polsku. Rozhovory se minulý měsíc zadrhly kvůli polským požadavkům na rakety Patriot, které USA nechtějí poskytnout. Podle polské strany je ale možné, že Američané svůj názor rychle změní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radoslaw Sikorski | Foto: AFP

Rozhovory vede náměstek americké ministryně zahraničí John Rood a z polské strany osobně šéf diplomacie Radek Sikorski, který nevylučuje, že jednání s Američany nakonec skončí rychlým uzavřením dohody.

Konflikt v Gruzii podle polských politiků Spojené státy přesvědčil, že Polsko potřebuje posílit vlastní bezpečnost. "Možná, že sklidíme plody našeho úsilí. Jsme v nové mezinárodní situaci, která podle mého názoru posiluje naše argumenty," uvedl polský ministr zahraničí, který vede rozhovory po odvolání hlavního polského vyjednávače Witolda Waszczykowského.

Spojené státy chtějí v Polsku umístit silo s desítkou raket a v Česku s ním spojenou radarovou základnu. Celý systém má Američany a spojence chránit proti útokům ze zemí, jako je Írán. Česko s USA podepsaly hlavní smlouvu o vybudování radaru už 8. července.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme