Polská vláda plánuje zavést nový rozhlasový a televizní poplatek

Poláci by měli platit nový rozhlasový a televizní poplatek. Počítá s tím zákon o veřejnoprávních médiích, který předložila vládní strana Právo a spravedlnost. Poplatek nemá být vysoký, přesto se Polákům nelíbí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský zlotý

Polský zlotý | Zdroj: Reuters

Televizní a rozhlasový poplatek mají Poláci oficiálně platit i v současnosti, ale reálně platí jen zlomek domácností. Mluví se asi o desetině.

Polákům za neplacení doposud nehrozily ani žádné komplikace. Dokonce i expremiér Donald Tusk, dnes předseda Evropské rady, v roce 2010 prohlásil, že poplatky by platili jen lidé, kteří nejsou rozumní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polská vláda plánuje zavést nový rozhlasový a televizní poplatek. Mluvil o tom zpravodaj ČRo v Polsku Vít Pohanka

Veřejnoprávní rozhlas a televize spoléhají enormně na reklamy. Možná i proto se na poslech prakticky stírá rozdíl mezi veřejnoprávními a komerčními médii.

Podle nového zákona se má platit za televizi a rozhlas 15 zlotých, v přepočtu asi 100 korun. Částka se připočte k účtu za elektřinu, takže budou muset platit všechny domácnosti, bez ohledu na to, jestli mají nebo nemají televizi a rádio, nebo jestli si třeba platí kabelovou televizi. To mnozí Poláci považují za nespravedlivé.

Zásahy polské vlády do chodu veřejnoprávních médií vyvolaly kritiku Evropské komise a mezinárodních organizací.

Prostor ve vysílání nyní dostávají i představitelé opozice. Ale krok po kroku se z veřejnoprávních stanic stávají národní instituce, které informují hlavně o tom, co dělají vládní představitelé a jaká je agenda vlády.

V Polsku je ale současně mnoho soukromých médií, která nejsou závislá na vládě.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme