Polská vláda podpořila boj proti rakovině

Po 15 letech diskusí schválila polská vláda komplexní program boje s rakovinou. Na následky zhoubných nádorů umírá v Polsku každý den 60 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina | Foto: Pauza

V západní Evropě se daří zachránit čtyři pětiny nemocných, v Polsku ale boj s nádory prohrává celá jedna třetina pacientů. Od roku 2006 do roku 2015 hodlá vláda na tento program vydat v přepočtu asi 23 miliard korun - jednu třetinu má financovat Evropská unie.

"Musí to být program pro všechny občany, naplánovaný přinejmenším na deset let dopředu. Jeho výsledky totiž budeme moci vyhodnotit až po několika letech," řekl profesor Marek Nowacki, ředitel Centra pro onkologii. Program se soustředí především na včasné zjištění nádorového onemocnění. Vládní návrh musí ještě schválit polský parlament.

"Chtěl bych si být jistý, že si parlament potřebnost tohoto zákona uvědomuje," prohlásil ministr zdravotnictví Marek Balicki. Pokud Sejm zákon schválí, vláda na boj s rakovinou vyčlení v průběhu deseti let v přepočtu asi 23 miliard korun. Třetinu z toho zaplatí Evropská unie.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme