Polská vláda prošla i díky podpoře radikálních politických stran

Polský Sejm přijal programové prohlášení menšinové vlády Práva a spravedlnosti. Pro kabinet premiéra Kazimierze Marcinkiewicze ale hlasovaly také radikální politické strany. Liberální opozice se domnívá, že účast protievropsky zaměřené Sebeobrany ve vládě by byla velmi špatným signálem do zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz

Kazimierz Marcinkiewicz | Zdroj: ČTK

Pro vládu premiéra Kazimierze Marcinkiewicze hlasovalo 272 poslanců ze 459, tedy výrazná nadpoloviční většina Sejmu.

"Za tuto důvěru děkuji všem politickým uskupením: Právu a spravedlnosti, Sebeobraně, Lize polských rodin a polským lidovcům. Prohlašuji, že od zítřka, ne už ode dneška, budu krok za krokem důsledně realizovat program této vlády," uvedl premiér Marcinkiewicz.

Nový polský kabinet tak bude vládnout i díky populistické Sebeobraně Andrzeje Leppera a nacionalistické Lize polských rodin. Premiér Marcinkiewicz ale odmítá, že by byl jejich rukojmím.

Andrzej Lepper je s výsledkem hlasování spokojený a nevylučuje, že Sebeobrana by se mohla v budoucnu stát vládní stranou. "Neskrýváme, že se chceme podílet na vládě. Samozřejmě, že nemůžeme prosadit celý náš program, protože volby vyhrálo Právo a spravedlnost. Jsem ale přesvědčený, že taková vláda by vydržela celé čtyři roky," myslí si Lepper.

Proti udělení důvěry hlasovali poslanci za liberální Občanskou platformu a Svaz demokratické levice. Tyto dvě strany budou v Sejmu opozicí vůči vládě.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme