Polská vláda se chystá ovládnout Institut národní paměti, tvrdí někteří historici

Polská vláda se prý snaží přepisovat dějiny. Připravuje údajně zákon, který jí umožní přímou kontrolu nad Institutem národní paměti (IPN). Upozorňují na to někteří historici a také bývalý prezident Alexander Kwaśniewski.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Chtějí Lechu Walesovi odebrat nárok na slávu a zásluhy o svobodné a nezávislé Polsko. Chtějí ho prostě sesadit z piedestalu,“ řekl Kwaśniewski v rozhovoru pro zpravodajský server Onet.pl.

Podle profesora Antoniho Dudka i dalších historiků chce vláda při výběru šéfa IPN použít stejný mechanismus, který se chystá v případě polských veřejnosprávních médií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polská vláda chce podle části historiků ovládnout Institut národní paměti. Podrobněji informuje zpravodaj Vít Pohanka

Údajně připravuje novelu zákona, který zřizuje novou instituci, kolegium IPN, jehož složení má schvalovat Sejm. Tam má většinu vládní strana Právo a spravedlnost.

Představitelé strany tvrdí, že za nezávislé a svobodné Polsko bojovali jiní, prostí Poláci. Lídři Solidarity je prý zradili a uzavřeli s komunisty pakt, který umožnil vládnout úzké skupině jednak postkomunistických činitelů a také elitám Solidarity, včetně Lecha Walesy.

Mnoho jiných prominentů včetně těch, kteří dodnes působí v dříve vládnoucí Občanské platformě, se podle Práva a spravedlnosti „svezlo“ spolu s Walesou a dokázalo zemi dlouho ovládat, což jí prý bylo na škodu.

Historická policie namísto skutečného bádání

Už před dvěma týdny se v Polsku velmi oficiálně připomínali takzvaní prokletí vojáci, tedy antikomunističtí bojovníci, kteří po druhé světové válce nesložili zbraně a bojovali proti sovětské nadvládě i proto komunistické tajné bezpečnosti.

Institut národní paměti také v posledních týdnech přestal vyšetřovat některé masakry Židů, kterých se za druhé světové války údajně účastnili Poláci.

Část vážených historiků poukazuje na to, že vláda se snaží získat nad IPN kontrolu, aby bádání odpovídalo obrazu, který snaží vykreslit. Podle kritiků chce zřídit institut policejní kontroly nad historií namísto tělesa, které bude nestranně zkoumat, co se skutečně stalo.

Názor polské veřejnosti v podstatě kopíruje podporu vlády. Podle posledních průzkumů více než třetina respondentů chápe dějiny podobně jako Právo a spravedlnost, zbytek Poláků je k tomu buď lhostejný, anebo Lecha Walesu a Solidaritu stále podporují.

ČRo, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme