Polská vláda si zajistila podporu dohodou s extremisty

Předčasné volby Polsku v nejbližší době nehrozí. Vládnoucí Právo a spravedlnost podepsalo stabilizační pakt s populistickou Sebeobranou a ultrakonzervativní Ligou polských rodin. Jejich zástupci se do vlády nedostanou, ale budou menšinový kabinet podporovat v parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz | Foto: AFP

Jaroslaw Kaczyński, Andrzej Lepper a Roman Giertych podepsali dohodu, která má vládě umožnit klidné vládnutí. Sebeobrana a Liga polských rodin se zavázaly tolerovat vládu přinejmenším jeden rok a podpořit 143 zákonů.

"Tento balík zákonů umožní realizovat základní cíle vlády," uvedl předseda Sejmu Marek Jurek z Práva a spravedlnosti. Sebeobrana i Liga polských rodin nesouhlasí s členstvím Polska v Evropské unii. Jejich zástupci ale žádná místa ve vládě zatím nedostanou.

"Souhlasíme s tím, aby Právo a spravedlnost vládlo samo, my podpoříme správné zákony, voličům se ale bude zodpovídat pouze Právo a spravedlnost. Když nás nechtějí ve vládě, ať nesou plnou odpovědnost," prohlásil šéf Sebeobrany Andrzej Lepper.

"Andrzej Lepper a Roman Giertych jsou intrikáni a kravalisté. Ti žádnou stabilitu nepřinesou," komentoval vznik stabilizačního paktu Jan Rokita z opoziční Občanské platformy.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme