Rozpory ve vládní koalici v Polsku. Premiér hledá podporu pro zelené investice u opozice

Polský premiér Mateusz Morawiecki se nečekaně objevil na jednání parlamentního týmu pro obnovitelnou energii. Ocitl se tak na opoziční půdě. Pracovní skupina totiž vznikla z iniciativy Polské lidové strany. Premiér jednání navštívil poprvé. Znamená to usmíření vlády s opozicí? Polská média jako Gazeta wyborcza tvrdí, že ne. Můžou za to rozpory ve vládní koalici.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki se nečekaně objevil na jednání parlamentního týmu pro obnovitelnou energi

Polský premiér Mateusz Morawiecki se nečekaně objevil na jednání parlamentního týmu pro obnovitelnou energi | Foto: Heikki Saukkomaa | Zdroj: Reuters

Tým pro obnovitelnou energii nyní řeší novelu zákona o větrných elektrárnách, kterému se říká 10H. Zákon obsahuje velmi přísné pravidlo, které významně omezuje investice do větrných elektráren.

Prorodinný program 500+ nenaplňuje očekávání polské vlády. Rodí se méně dětí

Číst článek

Větrníky podle něj musí stát ve vzdálenosti minimálně desetinásobku výšky stožáru od obytné zástavby. Větrné elektrárny jsou přitom vysoké 150 až 200 metrů, takže je vyloučených asi 99 procent území Polska.

To se má změnit, aby Polsko, které je dosud závislé na energii z fosilních paliv, mohlo vyrábět levnou energii. Jedná se o důležitý milník pro Národní plán obnovy, protože se na něj váže vyplácení části peněz z Fondu obnovy Evropské unie.

Výplata je podmíněná tím, že asi 37 procent peněz z plánu poputuje na zelené investice. A rozvoj zelené energie se v Polsku aktuálně skoro zastavil. O novele předložené vládou má hlasovat Sejm, ale člen vládní koalice, strana Solidární Polsko, novelu blokuje.

Koaliční spor

Strana Solidární Polsko nejen blokuje novelu o větrných elektrárnách, ale hrozí i odchodem z vládní koalice. Tím by se stala polská vláda menšinová a zemi by hrozily předčasné volby. Regulérní volby jsou stanovené na podzim příštího roku.

Podle deníků Rzeczpospolita a Gazeta wyborcza chtěl premiér v doprovodu ministryně pro klima předsedovi odbojné strany Solidární Polsko Zbigniewu Ziobrovi ukázat, že není ve vládě tak nepostradatelný, jak si myslí.

Polský soudce, který kritizuje vládu, se vrátí do práce. Před dvěma lety ho odvolala disciplinární komora

Číst článek

Premiér prý novelu zákona o energetice protlačí i jen za přispění dvou jiných stran, konkrétně Práva a spravedlnosti a Polské lidové strany. Lidovci totiž řekli, že by novelu mohli podpořit.

Reforma zákonu o justici

Předseda Solidárního Polska Zbigniew Ziobro také kritizuje premiéra Morawieckiho za ústupky Evropské unii.

Ziobro, ministr spravedlnost a zároveň nejvyšší státní zástupce, stojí za rozsáhlou reformou polského soudnictví, která umožňuje suspendaci a stíhání kritických soudců.

Dává také velkou moc kárnému senátu a soudcům laikům. Reforma je důvodem pozastavení výplaty evropských peněz do polského plánu národní obnovy.

Polská vláda na konci října zaslala do Bruselu návrh úprav reformy, který by měl unii přesvědčit, aby obnovila výplaty peněz. Evropská unie dokumenty posuzuje. Ministr spravedlnosti ale zaslání navržených úprav považuje za ústupky, které narušují právní stát v Polsku.

Vyšetřování energetické politiky

Vládní koalice Spojená pravice ale zároveň prosazuje vytvoření výboru vyšetřujícího energetickou politiku v letech 2007 až 2022. Chce vyšetřit, jestli některá z vlád nezpůsobila závislost Polska na ruských energetických zdrojích.

Polsko zbrojí a chce mít největší pozemní armádu v Evropské unii

Číst článek

V letech 2007 až 2015 vládla v Polsku koalice Občanské platformy a Polské lidové strany. A podle současného šéfa kabinetu tehdy vláda povzbuzovala ruské oligarchy a ruské společnosti k investicím v Polsku. Údajně za jejich éry se země stala závislou na ruském plynu.

Lidovci a členové platformy, tedy dnešní opozice, ale upozorňují na smlouvy o dovozu ruského uhlí a ruské a běloruské motorové nafty. Dovoz obojího se zvýšil za vlády koalice Spojená pravice, která vládne od roku 2016. Její součástí jsou Právo a spravedlnost, ale i Solidární Polsko.

Současná opozice zároveň upozorňuje, že u uzavírání smluv v éře její vlády byl vždy někdo ze současné vlády, kdo se smlouvou souhlasil.

Kateřina Havlíková, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme