Polská vládní strana navrhuje odebrat důchody bývalým prominentům StB

Zveřejnit jména příslušníků bývalé státní bezpečnosti a odebrat jim vysoké důchody navrhuje polská vládní strana Právo a spravedlnost v rámci programu dekomunizace společnosti. Důstojníci a generálové StB by měli pobírat pouze sociální minimum. Návrh příslušného zákona podporuje i část opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský palác ve Varšavě | Foto: cs.wikipedia.org

Důstojníci bývalé státní bezpečnosti pobírají důchody ve výši až 50.000 korun, zatímco jejich obětí živoří. To se musí změnit, říká šéf klubu Práva a spravedlnosti Marek Kuchcinski.

"Nedosáhli jsme spravedlnosti, nevypořádali jsme s minulostí, protože pro roce 1989 tomu bránily různé politické síly. Lustrace jsme měli provést v devadesátých letech a dnes bychom neměli problémy," uvedl Kuchcinski.

Právo a spravedlnost navrhuje, aby se bývalí příslušníci StB museli sami přiznat, jinak jim bude hrozit i vězení. S návrhem zákona předběžně souhlasí opoziční Občanská platforma. Svaz demokratické levice je proti. Podle levicové opozice návrh zavádí princip kolektivní odpovědnosti, což odporuje ústavě.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme