Polská vládní zmocněnkyně pobouřila katolickou církev

Bouři nevole konzervativních poslanců a katolických kruhů vyvolala v Polsku vládní zmocněnkyně pro rovné postavení mužů a žen ve společnosti. Na mezinárodní konferenci o násilí páchaném na ženách, která se konala ve Stockholmu, užila formulace, které způsobily skandál. Potíže s potíráním projevů násilí vůči ženám souvisí podle ní s katolickým charakterem polské společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek

Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Kořeny násilí v rodinách tkví podle vládní zmocněnkyně v silném vlivu katolické církve na veřejnost a v patriarchálním charakteru katolicismu. Tak alespoň Magdalenu Środovou citovala agentura Reuter. Její výroky vzbudily vlnu kritiky ze strany pravicových poslanců polského Sejmu. Žádají odvolání vládní zmocněnkyně z funkce.

Podle jedněch vypověděla církvi kulturní válku, jiní si myslí, že záměrně uráží církev a katolíky. Magdalena Środová se brání, že zpravodaj agentury její slova překroutil a že neřekla nic, co by nebyla pravda.

Část novinářů se domnívá, že se zmocněnkyně dotkla pro Polsko velmi bolestivého tabu. Premiér Marek Belka označil její výroky za "velmi nešťastné" a v pondělí si s ní chce vážně promluvit. Zmocněnkyně je ochotná ze své funkce odstoupit.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme