Polská vládní zmocněnkyně pobouřila katolickou církev

Bouři nevole konzervativních poslanců a katolických kruhů vyvolala v Polsku vládní zmocněnkyně pro rovné postavení mužů a žen ve společnosti. Na mezinárodní konferenci o násilí páchaném na ženách, která se konala ve Stockholmu, užila formulace, které způsobily skandál. Potíže s potíráním projevů násilí vůči ženám souvisí podle ní s katolickým charakterem polské společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek | Foto: Pavel Novák

Kořeny násilí v rodinách tkví podle vládní zmocněnkyně v silném vlivu katolické církve na veřejnost a v patriarchálním charakteru katolicismu. Tak alespoň Magdalenu Środovou citovala agentura Reuter. Její výroky vzbudily vlnu kritiky ze strany pravicových poslanců polského Sejmu. Žádají odvolání vládní zmocněnkyně z funkce.

Podle jedněch vypověděla církvi kulturní válku, jiní si myslí, že záměrně uráží církev a katolíky. Magdalena Środová se brání, že zpravodaj agentury její slova překroutil a že neřekla nic, co by nebyla pravda.

Část novinářů se domnívá, že se zmocněnkyně dotkla pro Polsko velmi bolestivého tabu. Premiér Marek Belka označil její výroky za "velmi nešťastné" a v pondělí si s ní chce vážně promluvit. Zmocněnkyně je ochotná ze své funkce odstoupit.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme