Polská zahraniční politika se nezmění, chce ale zlepšit vztahy s Ruskem

Priority polské zahraniční politiky se nemění - oznámila nová polská ministryně zahraničí Anna Fotygová. Její jmenování má uklidnit zahraniční partnery Polska, znepokojené vstupem politických radikálů do polské vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stráž u paláce | Foto: Pavel Novák

Pověst polské vlády ve světě není tak špatná, jak ji popisují média, říká nová ministryně zahraničních věcí. Ve skutečnosti je reakce politiků z demokratických zemí mnohem klidnější než si novináři myslí, doplnila.

Jeden z hlavních cílů nové polské ministryně zahraničí je ovšem zlepšení vztahů s Ruskem. Podle jejího názoru by ke schůzce mezi prezidenty Polska a Ruska mohlo dojít už letos. Zatím se ale na obzoru rýsují nové problémy.

Nová ministryně zahraničí Anna Fotygová musí urychleně řešit problém Viselské zátoky. Moskva zakázala pohyb polských lodí v těchto pohraničních vodách. Doprava se úplně zastavila, vyplout nemohou sportovní jachty ani lodě, vezoucí turisty do Kaliningradu, potvrdil Jerzy Latala z gdaňského přístavu.

Problém je v tom, že polské lodě se z uzavřené Viselské zátoky mohou na otevřené moře dostat jen přes průplav na ruském území. Varšava se domnívá, že jde o odvetu za kritiku stavby rusko-německého plynovodu po dně Baltského moře.

Bývalá europoslankyně a náměstkyně ministra zahraničí je první ženou v čele polské diplomacie. Od 80. let působila po boku současného prezidenta Lecha Kaczyńského v hnutí Solidarita, kde měla na starosti zahraniční vztahy.

Jmenování Anny Fotygové ministryní zahraničí de facto znamená, že odpovědnost za zahraniční politiku přebírá osobně prezident Lech Kaczyński, domnívá se publicista Andrzej Jonas.

Martin Dorazín, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme