Nejste nezávislí. Evropská síť soudcovských rad pozastavila členství Polsku

Organizace sdružující soudcovské rady zemí Evropské unie pozastavila členství polské Zemské soudcovské rady (KRS), protože podle ní po politickém zasahování do justičního systému v Polsku již není nezávislá na vládě.

Bukurešť/Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo polského nejvyššího soudu ve Varšavě.

Sídlo polského nejvyššího soudu ve Varšavě. | Zdroj: Profimedia

„Pro pozastavení členství KRS bylo 100 hlasů, proti šest a devět se zdrželo,“ sdělil polským médiím předseda KRS Leszek Mazur výsledek hlasování na mimořádném generálním shromáždění Evropské sítě soudcovských rad (ENCJ) v Bukurešti. KRS už není v očích ENCJ nezávislá, poznamenal server Politico.

Zažalujeme Polsko, oznámila Evropská komise. Vadí jí justiční reforma

Číst článek

„Extrémní okolnosti tohoto zvláštního případu vedly k přijatému rozhodnutí,“ uvedla ENCJ a dodala, že „členské státy mohou svobodně organizovat justiční systém způsobem, který považují za správný, ale existují určité minimální standardy, které musí respektovat.“

Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) od převzetí moci v roce 2015 mění soudní systém a od té doby odstranila mnoho soudců.

ENCJ zvláště znepokojují změny v KRS, která by měla být při návrzích na jmenování soudců nezávislá. Ale KRS, kterou dříve volili sami soudci, nově ovládají členové dosazení politiky, což budí obavy o nezávislost soudců a soudů.

Rozhodnutí o pozastavení členství přichází v době, kdy Evropská komise zvažuje další kroky v rámci bezprecedentního řízení proti Polsku kvůli spornému zákonu o nejvyšším soudu, umožňujícím podle kritiků poslat do penze nepohodlné soudce.

‚Neopodstatněné.‘ Varšava znovu odmítla výtky Evropské komise kvůli reformě justice

Číst článek

Podle kritiků tento zákon porušuje polskou ústavu. Polská vláda a vládní strana tvrdí, že změny v justici jsou nezbytné k vykořenění dědictví komunismu a zvýšení efektivnosti soudů. Kritici ale za změnami vidí snahu podřídit si justici.

Zástupce vlád členských zemí EU odpovědné za evropskou problematiku v úterý čeká diskuse ohledně možného ohrožení právního státu v Polsku.

Rada pro všeobecné záležitosti se tak bude Polskem už podruhé zabývat v rámci postupu podle článku sedm unijní smlouvy, na jehož konci může teoreticky Varšavě hrozit až odebrání hlasovacích práv v unii.

Evropská komise by v úterý měla ministry informovat o nejnovějším vývoji situace, svůj pohled na věc bude moci nabídnout také zástupce Polska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme