V Polsku se objevila nebezpečná hnědá hniloba brambor. ‚Zakažte dovoz z Egypta,‘ žádají Evropu pěstitelé

V Polsku se objevila nebezpečná choroba brambor - hnědá hniloba. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Nákazu způsobují bakterie. Polské úřady našly hnědou hnilobu ve vzorku brambor z Egypta. Varšava se kvůli tomu obrátila na Evropskou komisi a žádá zákaz importu egyptských brambor.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brambory (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Polské rané brambory nyní v obchodech stojí i víc než 40 korun za kilo, proto mnoho Poláků raději sahá po levnějších bramborách z dovozu. Právě na takových z Egypta polská Státní inspekce ochrany rostlin našla bakterie z rodu Ralstonia. Do Polska se nedostaly přímo, ale přes dodavatele z jiných zemí Evropské unie. Ze kterých, to už polské ministerstvo zemědělství neupřesnilo.

Výzkumníci z Vysočiny se snaží ochránit brambory před suchem

Číst článek

Polsko proto žádá o zásah Evropskou komisi. Země sice už sama dovoz brambor z Egypta dočasně zakázala, žádá ale o celoevropský zákaz dovozu egyptských brambor. 

Nákaza nejvíce ohrožuje pěstitele - ať už velké zemědělce nebo malé zahrádkáře, pokud by si omylem nakazili vlastní sadbu. Bakterie napadá přes 200 druhů rostlin, především lilkovitých. Tam, kde se objeví, se musí všechno zničit a na stejné pole nebo záhon se pak několik let nedají brambory znovu zasadit. Úřady proto výskyt bakterie pozorně sledují, zkoumají kvůli tomu také povrchové vody. 

vid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme