Polské Jizerské hory ovládli čeští běžkaři. Je tu méně turistů, libují si

Pro českého běžkaře byly polské Jizerské hory dlouho neznámé. Hlavním důvodem bylo zejména to, že mu v cestě stála bedlivě střežená česko-polská hranice. To už ale nějaký ten rok neplatí. A tak se mohou milovníci běžkování do Polska dostat i v bílé stopě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novoměstsko nabízí na 100 kilometrů upravených běžkařských tratí | Foto: Petr Hladík

Na tratích se pohybuje již poměrně dost českých běžkařů. Češi se sem vracejí opakovaně a libují si, že ve stopě není přelidněno.

„České Jizerky jsou plné Čechů a polské Jizerky jsou prázdné od Poláků,“ říká vesele jeden z běžkařů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnou reportáž z běžeckých tratí na polské straně Jizerských hor přináší redaktor Pavel Polák

Na trati v blízkosti státní hranice dochází i k obnově spojnic. Například most přes řeku Jizeru, který byl dlouhá léta kvůli hranici stržený, byl obnoven v roce 2005 a od té doby slouží lokální turistice.

Na tratích kolem Jakuszyc se dá naběhat spousta kilometrů: jsou dobře upravené jak pro klasiku, tak pro bruslení.

„Jezdí sem spousta Čechů. Skoro bych řekla, že jich je tady víc než Němců a Poláků. Asi proto, že běžkování je český národní sport," říká paní Barbara z Jakuszyc, kde má restauraci a hotel.

Jídelní lístek jejího zařízení je tak kvůli klientům hned tříjazyčný. Ceny jsou sice ve zlotých, ale servírky přijímají i české koruny.

„Čeština je slyšet pořád: jak na běžeckých tratích, tak u mě v restauraci. A je to vidět i na poznávacích značkách na parkovišti v Jakuszycích. Jezdí sem i skibus z Harrachova, který sem vozí z Čech běžkaře," dodává hoteliérka.

Na běžkách přes hranice

Hranice, která vedla Jizerskými horami desítky let, definitivně padla před pěti lety, kdy Česko i Polsko vstoupily do schengenského prostoru. Pro běžkaře se tak otevřely další tratě, dosažitelné bez zbytečného objíždění.

„Schengen nám hodně pomohl. Protože padly hranice, jezdí k nám více lidí," uzavírá paní Barbara.

Čeští turisté tak v polských Jizerských horách jednoznačně dominují.

„A tak možná můžu říct, že jsem dneska v polských Jizerkách byl dost možná jediný Polák,“ dodává s humorem z Jakuszyc redaktor Českého rozhlasu Pavel Polák.


Zvětšit mapu

Pavel Polák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme