Polské Jizerské hory ovládli čeští běžkaři. Je tu méně turistů, libují si

Pro českého běžkaře byly polské Jizerské hory dlouho neznámé. Hlavním důvodem bylo zejména to, že mu v cestě stála bedlivě střežená česko-polská hranice. To už ale nějaký ten rok neplatí. A tak se mohou milovníci běžkování do Polska dostat i v bílé stopě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novoměstsko nabízí na 100 kilometrů upravených běžkařských tratí | Foto: Petr Hladík

Na tratích se pohybuje již poměrně dost českých běžkařů. Češi se sem vracejí opakovaně a libují si, že ve stopě není přelidněno.

„České Jizerky jsou plné Čechů a polské Jizerky jsou prázdné od Poláků,“ říká vesele jeden z běžkařů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnou reportáž z běžeckých tratí na polské straně Jizerských hor přináší redaktor Pavel Polák

Na trati v blízkosti státní hranice dochází i k obnově spojnic. Například most přes řeku Jizeru, který byl dlouhá léta kvůli hranici stržený, byl obnoven v roce 2005 a od té doby slouží lokální turistice.

Na tratích kolem Jakuszyc se dá naběhat spousta kilometrů: jsou dobře upravené jak pro klasiku, tak pro bruslení.

„Jezdí sem spousta Čechů. Skoro bych řekla, že jich je tady víc než Němců a Poláků. Asi proto, že běžkování je český národní sport," říká paní Barbara z Jakuszyc, kde má restauraci a hotel.

Jídelní lístek jejího zařízení je tak kvůli klientům hned tříjazyčný. Ceny jsou sice ve zlotých, ale servírky přijímají i české koruny.

„Čeština je slyšet pořád: jak na běžeckých tratích, tak u mě v restauraci. A je to vidět i na poznávacích značkách na parkovišti v Jakuszycích. Jezdí sem i skibus z Harrachova, který sem vozí z Čech běžkaře," dodává hoteliérka.

Na běžkách přes hranice

Hranice, která vedla Jizerskými horami desítky let, definitivně padla před pěti lety, kdy Česko i Polsko vstoupily do schengenského prostoru. Pro běžkaře se tak otevřely další tratě, dosažitelné bez zbytečného objíždění.

„Schengen nám hodně pomohl. Protože padly hranice, jezdí k nám více lidí," uzavírá paní Barbara.

Čeští turisté tak v polských Jizerských horách jednoznačně dominují.

„A tak možná můžu říct, že jsem dneska v polských Jizerkách byl dost možná jediný Polák,“ dodává s humorem z Jakuszyc redaktor Českého rozhlasu Pavel Polák.


Zvětšit mapu

Pavel Polák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme