Polské manželské páry se stěhují kvůli příspěvku na umělé oplodnění

Některá polská města se rozhodla podpořit páry, které nemohou mít děti, a zaplatit jim umělé oplodnění. Zdravotní pojišťovny v Polsku totiž tuto proceduru na rozdíl třeba od České republiky nehradí. Problémy s početím potomka má přitom každý pátý polský pár.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozeně

Novorozeně | Foto: Pavla Kopřivová

Poláci marně toužící po dětech se nemohli dočkat pomoci státu, jakákoli finanční podpora pro ně přitom může být argumentem, aby v řešení neplodnosti pokračovali.

Jako první se k vyplácení příspěvků odhodlala Čenstochová, pak se přidal Štětín. Radnice slibují bezdětným manželům v přepočtu průměrně patnáct až dvacet tisíc korun, i tak ale většina nákladů pořád leží na samotném páru.

„Ta podpora není zase tak vysoká, takže pro rozpočet nebude velkou zátěží. Zhruba tak sto neplodných párů by naši pomoc mohlo využít,“ říká jeden z politiků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Varšavský zpravodaj Petr Vavrouška zjišťoval, za jakých podmínek mohou polské páry dostat příspěvek na umělé oplodnění

Peněžní příspěvek na umělé oplodnění lze získat jen za určitých podmínek. Například ve Štětíně musí pár doložit, že už dříve vyzkoušel všechny zbývající metody léčení neplodnosti.

Jinde jsou pravidla mírnější. „Chceme pomáhat rodinám v Čenstochové, a proto jedinou podmínkou je, že u nás musí bydlet více než rok,“ slibuje tamní primátor.

Právě kvůli příspěvku se některé bezdětné páry dokonce stěhují do měst, která finanční pomoc nabízejí.

Umělé oplodnění je v Polsku velmi citlivým tématem. Proti je především konzervativní opozice, která zatím blokuje všechny návrhy zákona o mimotělním umělém oplodnění. Kritikem je také katolická církev.

„Církev tuto metodu neakceptuje. My tvrdíme, že existují jiné možnosti, jak léčit neplodnost matek,“ dodává mluvčí episkopátu Josef Kloch.

Premiér Donald Tusk už situaci nevydržel, obešel parlament a vydal vládní nařízení, na jehož základě bude i resort zdravotnictví přispívat na umělé oplodnění.

„Především chceme vyřešit tu sociální nespravedlnost, že v dnešní době si může umělé oplodnění dovolit pouze rodina s větším příjmem. Peníze nesmí být překážkou,“ uvedl předseda vlády.

Petr Vavrouška, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme