,V posledních dnech jsi vytáhl těžké zbraně.‘ Polský ministr se kvůli kontrolám masa opřel do Tomana

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski ve čtvrtek večer na twitteru kritizoval kroky svého českého protějšku Miroslava Tomana (za ČSSD). Upozornil na případ nelegální bourárny v Praze a nalezení masa neznámého původu. „Jak je to možné v zemi, která chce jiné poučovat a cejchovat?“ napsal polský ministr. Toman vzkaz vnímá jako snahu odvrátit pozornost od skutečného problému. „Ten je v Polsku, nikoli u nás,“ reagoval pro iROZHLAS.cz.

Aktualizováno Praha/Varšava (Aktualizováno: 21:26 28. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a jeho polský protějšek Jan Krzysztof Ardanowski | Foto: koláž iROZHLAS.cz

„Drahý kolego Miroslave Tomane, český ministře zemědělství. Čtu si informace uvedené mluvčím Státní veterinární správy o nelegální bourárně v Praze,“ oslovil polský ministr zemědělství Jan Kryzsztof Ardanowski svůj český protějšek.

Evropská komise: Poslali jsme Česku dopis, ať do konce týdne přestane s kontrolami polského masa

Číst článek

Tomana upozornil, že problémy s kontrolami masa jsou i v Česku. Napsal, že se dočetl o objevení ilegální bourárny masa v pražském Bohdalci. Podnik odhalili veterinární inspektoři spolu s celníky a policií ve čtvrtek. Na místě zajistili skoro 1200 kilogramů hovězího masa bez dokladů a značení.

„Média také informují, že se maso od neznámých zvířat, bez zdravotní kontroly, nacházelo v Česku už dříve, mimo jiné v okolí Plzně,“ dodal polský ministr.

Toman: odvrací pozornost

„Slova pana ministra Ardanowského vnímám jako snahu odvrátit pozornost od skutečného problému. Ten je v Polsku, nikoli u nás,“ napsal serveru iROZHLAS.cz ministr Miroslav Toman.

Podle něj české dozorové orgány fungují spolehlivě a daří se jim odhalit i případy, které uvedl polský ministr. „Na rozdíl od Polska o nich neprodleně informujeme veřejnost a rázně je řešíme, nemusí to za nás dělat novináři v utajení. Je to další důkaz toho, jak dobře u nás veterinární dozor funguje,“ dodal Toman.

Problematické prodejny

Ardanowski na twitteru zmínil i tržiště v pražských Holešovicích, kde veterináři loni objevili několik nelegálních skladů potravin, konkrétně 200 kilogramů zmrzlých ryb a mořských plodů.

Podle ministra přitom v Holešovicích nakupují kromě „obyvatel překrásné metropole“ i restaurace, kam chodí také turisté z Polska.

Pytam Cię zatem, Drogi Kolego #MiroslavToman, jak w Czechach @Zemědělství ČR działa system rejestracji i identyfikacji zwierząt, jeżeli mięso pochodzi od zwierząt niewiadomego pochodzenia, jak działają firmy zajmujące się mięsem, jeżeli działa nielegalna rzeźnia

18:29 – 28. 02. 2019

22 62

,Těžké zbraně‘

Polský šéf resortu zemědělství chce po Tomanovi vědět, jak v Česku fungují jatka.

„V posledních dnech jsi vytáhl těžké zbraně, že v Polsku, na legálně fungujících jatkách, která mají všechny certifikáty, porazili zdravá zvířata bez dozoru veterináře. Ptám se tě, drahý kolego, jak v Česku ministerstvu zemědělství funguje systém registrace a identifikace zvířat, jestliže maso pochází od zvířat neznámého původu?“ pokračoval Ardanowski.

Když vy nám hovězí, my vám pivo, reaguje polský ministr na kontroly masa dováženého do Česka

Číst článek

„Jak pracují firmy zabývající se masem, pokud funguje nelegální bourárna, a jak fungují přepravní firmy nelegálně převážející maso? Odpověz mi, drahý ministře. Jak to, že je to možné v zemi, která chce jiné poučovat a cejchovat? A nevyprávěj mi tentokrát o českém pivu, které mám nota bene velmi rád. Zdravím Tě, Krzysztof,“ uzavřel.

Narážel tak na svá prohlášení z minulého týdne o možných polských kontrolách dovážených český potravin, jmenoval přitom výslovně české pivo. Poté, co Toman oznámil, že Česko bude polské maso kontrolovat, Ardanowski varoval před odvetnými opatřeními.

„Nenecháme se vydírat. Pokud budeme muset, oplatíme kontroly polského masa kontrolami českých výrobků,“ řekl minulou středu ministr a vyjmenoval, že u piva se dá kontrolovat celé řada vlastností: od teploty, obsahu sladu až po čirost.

Vzkaz Evropské komise

Evropská komise mezitím ve čtvrtek označila české kontroly dováženého polského hovězího za nepřiměřené. Opatření podle Bruselu svým rozsahem neodpovídají incidentu, kdy byla v mase objevena salmonela.

‚Aktuálně toto zboží neobjednáváme.‘ Makro přestalo nakupovat hovězí maso z Polska

Číst článek

Česko má od takových kontrol upustit, píše komise v dopise adresovaného českému ministerstvu zemědělství, jehož obsah serveru iROZHLAS.cz potvrdila mluvčí komise pro zdraví a bezpečnost potravin. Česko podle vyjádření šéfa Státní veterinární správy i ministerstva zemědělství požadavek odmítne.

Na počátku reportáž z jatek

Na začátku současné aféry s polským hovězím stála tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství, kde byl během noci porážen nemocný dobytek. Jatka už byla uzavřena. Polské úřady nebezpečí pro zdraví a život člověka vylučují. Do Česka bylo vyvezeno zhruba 300 kilogramů hovězího, ke spotřebitelům nebo do restaurací se dostalo 137 kilogramů.

Veterináři již dříve uvedli, že maso z problémových polských jatek, které šlo do Prahy, v sobě nemělo salmonelu. Už dříve vyloučili přítomnost veterinárních léčiv, smyslově bylo také v pořádku. Nyní příchozí maso z těchto jatek nepocházelo.

Filip Harzer, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme