Polské nemocnice se mají přeměnit na obchodní společnosti

Polská vláda se odhodlala k radikální reformě zdravotnictví. Sejm přijal sérii zákonů o transformaci všech veřejných zdravotních zařízení na obchodní společnosti. Tato přeměna má zajistit jejich racionální hospodaření. Opozice to označila za cestu do záhuby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: nemocnice Na Homolce

Hanba, skandovaly z parlamentního balkónu zdravotní sestry, které vládní reformu považují za vynález zkázy. Stejně jako celá opozice se obávají, že veřejné zdravotnictví bude dostupné jen pacientům se zlatou kreditní kartou.

Vláda je naopak přesvědčená, že katastrofální situaci už může zachránit jen radikální řez, kterým je povinná privatizace všech nemocnic. O práva pacientů má dbát ombudsman, jehož funkci vláda zřídila navazujícím zákonem.

Těsně před schválením reformy ohlásila krach další z polských nemocnic - špatně placení lékaři dali výpověď a ústav se utopil v dluzích. Jako obchodní společnosti mají nemocnice vstoupit do nového života už oddlužené a jejich budoucnost bude záviset na dobrém hospodaření. V tom tkví podstata vládní reformy.

Není ale jisté, jestli se transformace nemocnic opravdu uskuteční. Prezident Lech Kaczynski bude zákon vetovat a koalice sama zatím nemá dost sil k přehlasování.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme