Polské nevládní organizace vyšlou na Ukrajinu své pozorovatele

Nové 2. kolo prezidentských voleb na Ukrajině se bude konat 26. prosince. To předchozí zrušené Nejvyšším soudem monitorovaly 4 tisíce mezinárodních pozorovatelů. I na opakované volby chtějí různé státy a organizace vyslat své pozorovatele, aby se nezopakovaly manipulace s volebními výsledky. Největší západní soused Ukrajiny - Polsko - vyšle do pozorovatelské mise 150 lidí. Tamní nevládní organizace to nepovažují za dostatečný počet a provádějí vlastní nábor pozorovatelů. V jedné z nich natáčel varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

solidarita s Ukrajinou

solidarita s Ukrajinou | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Od rána vyzvánějí v kanceláři Svazu Ukrajinců v Polsku telefony. Lidé kladou stejnou otázku: Jak se mohu stát pozorovatelem ukrajinských voleb? Jolanta Barniaková všem trpělivě vysvětluje, že se musí podívat na webovou stránku v internetu, tam vyplnit dotazník a ten poslat.

Kdo jsou zájemci o pozorovatelskou misi ?

"Volají nám Poláci i ukrajinští občané, kteří mají v Polsku povolení k pobytu." Jen během natáčení zazvonil telefon v kanceláři Svazu Ukrajinců snad 10krát.

Podle tajemníka Svazu Piotra Tyma mají o účast v pozorovatelské misi zájem jak studenti ukrajinštiny, tak lidé, kteří mají s Ukrajinou nějaké častější kontakty, nebo i ti, které nenechávají klidnými informace o falšování voleb, ale s Ukrajinou nikdy neměli nic společného. Při předchozích volbách bylo podle něj na Ukrajině pozorovatelů příliš málo. Sám byl v pozorovatelské misi v Doněcké oblasti.

"Na Ukrajině jsou 33 tisíce volebních okrsků. K tomu byl ještě problém, že se vládní orgány na různých úrovních na zfalšování výsledků dost dobře připravily. Čtyři tisíce pozorovatelů nemohly vše zkontrolovat."

"Jezdili jsme z jedné volební místnosti do druhé. Museli jsme za den navštívit 10 až 15 okrsků. Některé věci se zkrátka nedaly zjistit. To bychom museli být ve volební místnosti celou dobu."

Svaz Ukrajinců spolu s Nadací Stefana Batoryho, Polsko ukrajinským fórem a studentským hnutím Svobodná Ukrajina chtějí vyslat na volby 200 vlastních pozorovatelů. Náklady na misi mají být nízké. Pozorovatelé pojedou vlakem a nebudou spát v hotelech, ale na vysokoškolských kolejích, nebo ve školách. Mají se dostat do oblastí, kde došlo k největšímu falšování hlasování.

Základní podmínkou účasti v misi je znalost ruštiny nebo ukrajinštiny. Zájemci vyplňují dotazník umístěný na webové stránce a zástupci nevládních organizací z nich vybírají ty, kteří pojedou podpořit pozorovatele z podobných ukrajinských institucí. Před odjezdem projdou školením o ukrajinském volebním právu a o tom, co sledovat.

"Poinformujeme je, na co by měli dávat pozor. Jaké jsou časté způsoby falšování voleb. Kdo může být přítomen ve volební místnosti a jak mají vypadat dokumenty, které se po hlasování vyplňují."

Nevládní organizace věří, že náklady na misi jim pomůže hradit polská vláda z rozpočtové rezervy. Část nákladů ale ponesou sami pozorovatelé.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme