Polské odbory protestovaly proti změnám v pracovním právu

Polští odboráři zahájili sérii protestů proti vládnímu návrhu změn v zákoníku práce. Síly spojily levicově zaměřené Sdružení odborových svazů a nezávislé odbory Solidarity, které byly hybnou silou politických změn v Polsku na začátku devadesátých let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace | Foto: Jan Rosenauer

Pod okny kanceláře ministra práce a sociální politiky se sešlo několik stovek demonstrantů z Mazowieckého vojvodství obklopujícího Varšavu. Tam je sice statisticky nejmenší nezaměstnanost, ale jsou i místa kolem hlavního města, kde počty nezaměstnaných překračují celostátní průměr.

Odborové centrály považují vládní návrh změny zákoníku práce za krok proti pracujícím. Vláda tvrdí, že chce zavést pružnější pracovní právo, které sníží až 18procentní nezaměstnanost. Odbory nechtějí přistoupit na rozšíření možnosti uzavírat pracovní poměry na dobu určitou a vládou navrhované odměňování přesčasové práce. K protestu se překvapivě spojily jak odbory Solidarita, které byly rozhodujícím činitelem porážky komunismu v Polsku, tak levici více nakloněné Sdružení odborových svazů.

Na odborářských transparentech se objevovala hesla jako "nechte nás žít" či "chceme práci a platy". Na dalším stálo "pružnější zákoník - více práce". Tento transparent ale nepatřil odborům. Odlišný názor mladých liberálů odboráři nesnesli a obě skupiny musel oddělovat policejní kordon.

Dnešní odborářská demonstrace proti novele zákoníku práce nebyla poslední. Solidarita slibuje, že za čtrnáct dní bude v ulicích Varšavy až 50 tisíc demonstrantů.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme