Polské parlamentní volby skončily triumfem opozice

Polská ústřední volební komise už sečetla prakticky všechny hlasy, odevzdané ve včerejších předčasných volbách do Sejmu a Senátu. Výsledky potvrzují přesvědčivé vítězství opoziční Občanské platformy s 41 procenty, následované stranou Právo a spravedlnost s 32 procenty. Do Sejmu se dostanou ještě čtyři strany levicové koalice, kterou volilo 13 procent občanů, a Polská strana lidová - tu podpořilo devět procent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polské volby

polské volby | Zdroj: ČTK

Prezident Lech Kaczyński má podle zvyklostí po zveřejnění oficiálních výsledků pověřit sestavením vlády předsedu vítězné strany - v tomto případě Donalda Tuska. Ten ale zatím nechce o svých plánech mluvit: "Musíme nejprve uklidnit po předvolební kampani, abychom ukázali, že jsme pořádkumilovní. Dnes proto žádná senzační vystoupení neočekávejte."

Komentátoři proto zatím jen odhadují, jaké budou první kroky nové vlády. Bývalý prezident Lech Walesa říká, že vláda by se měla nejprve zbavit dědictví kabinetu Jaroslawa Kaczyńského: "Je mi líto, že Polsko mělo takové potíže, že jsme si uřízli takovou ostudu a nevyužili šance, které máme. Jsem ale rád, že se Poláci i přesto dokázali zmobilizovat a odmítnout to špatné, co je potkalo."

Občanská platforma zatím neoznámila, kdo je kandidátem na funkci ministra zahraničí. V zahraniční politice má ale jasno. "Nový kurz bude nepochybně znamenat návrat Polska na místo, které mu patří, je to místo v srdci evropské integrace a ne někde mimo hlavní proud nebo na jeho okraji," uvedl Bronislaw Komorowski z Občanské platformy. Podle jeho slov by Polsko mělo podepsat i Chartu základních práv, kterou vláda premiéra Kaczyńského odmítala.

Brusel očekává vstřícnost a proevropský postoj

Evropská unie vítá výsledek polských voleb s úlevou. Dvouleté vládnutí bratrů Kaczyńských poznamenaly časté spory při jednáních sedmadvacítky. Od nové polské vlády se očekává vstřícnost a proevropský postoj.

V posledních dvou letech polská reprezentace bojovala často úporně, ale i úspěšně za vylepšení své pozice v sedmadvacítce. Nejviditelnější byl její zápas za několikaleté zachování systému hlasování v Unii, který Polsku vyhovuje a kvůli kterému v červnu hrozilo zablokovat jednání o nové unijní smlouvě. Poláci ale také odmítali například iniciativy jako Evropský den proti trestu smrti, který podporovaly všechny ostatní členské země.

Varšava se za společného vládnutí bratrů Kaczyńských sice prezentovala jako bojovník za práva a postavení nových členských zemí. Podle diplomatů ale bojovala především za své vlastní zájmy, a často docela bezohledně.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme