Polské parlamentní volby zřejmě vyhráli postkomunisté

S napětím jsou očekávány oficiální výsledky polských voleb. Stále není jisté, jestli levice získá nadpoloviční většinu křesel v parlamentu. Podle nejnovějších povolebních průzkumů získala Koalice svazu demokratické levice a Unie práce jen 217 křesel v Sejmu. K dosažení většiny jí tak může chybět až 14 poslanců. Koaličního partnera by pak levice mezi ostatními parlamentními stranami hledala velmi těžko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levice očekávala své jasné vítězství a tím i podporu zásadním reformám při obnově polské ekonomiky. Oficiální výsledky polských parlamentních voleb oznámí Ústřední volební komise nejdříve ve středu.

Ve volebních štábech dosud vládnoucí volební akce Solidarita pravice a jejího bývalého koaličního partnera centristické Unie svobody zavládl smutek. Ti, kteří 4 roky Polsku vládli, nezasednou v novém parlamentu. Nepřekročili práh volitelnosti. Podle údajů z povolebního průzkumu, které by se od skutečných výsledků měly lišit o pouhé jedno procento, volby vyhrál Svaz demokratické levice. 44 procenta hlasů by mu měly zajistit zisk nadpoloviční většiny křesel v parlamentu. Leszek Miller po oznámení prvních odhadů řekl: "Měli jsme možnost vyhrát, chtěli jsme vyhrát a také jsme vyhráli." Vše tedy nasvědčuje tomu, že v Polsku vznikne jednobarevná levicová vláda.

Letošní volby se do polských dějin zapíší jedním nelichotivým primátem. Zúčastnilo se jich necelých 40 procent voličů. Jde o nejhorší volební účast za 12 let demokratického vývoje Polska.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme