Polské parlamentní volby zřejmě vyhráli postkomunisté

S napětím jsou očekávány oficiální výsledky polských voleb. Stále není jisté, jestli levice získá nadpoloviční většinu křesel v parlamentu. Podle nejnovějších povolebních průzkumů získala Koalice svazu demokratické levice a Unie práce jen 217 křesel v Sejmu. K dosažení většiny jí tak může chybět až 14 poslanců. Koaličního partnera by pak levice mezi ostatními parlamentními stranami hledala velmi těžko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levice očekávala své jasné vítězství a tím i podporu zásadním reformám při obnově polské ekonomiky. Oficiální výsledky polských parlamentních voleb oznámí Ústřední volební komise nejdříve ve středu.

Ve volebních štábech dosud vládnoucí volební akce Solidarita pravice a jejího bývalého koaličního partnera centristické Unie svobody zavládl smutek. Ti, kteří 4 roky Polsku vládli, nezasednou v novém parlamentu. Nepřekročili práh volitelnosti. Podle údajů z povolebního průzkumu, které by se od skutečných výsledků měly lišit o pouhé jedno procento, volby vyhrál Svaz demokratické levice. 44 procenta hlasů by mu měly zajistit zisk nadpoloviční většiny křesel v parlamentu. Leszek Miller po oznámení prvních odhadů řekl: "Měli jsme možnost vyhrát, chtěli jsme vyhrát a také jsme vyhráli." Vše tedy nasvědčuje tomu, že v Polsku vznikne jednobarevná levicová vláda.

Letošní volby se do polských dějin zapíší jedním nelichotivým primátem. Zúčastnilo se jich necelých 40 procent voličů. Jde o nejhorší volební účast za 12 let demokratického vývoje Polska.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme