Polsko zažilo barvitý konec kampaně před nedělními prezidentskými volbami

V Polsku v sobotu platí zákaz předvolební agitace. Země se připravuje na nedělní volby hlavy státu. Prezidentští kandidáti využil kampaň doslova do posledních minut.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Andrzej Duda

Polský prezident Andrzej Duda | Zdroj: Reuters

Prezidenta Andrzeje Dudu, kterému průzkumy přisuzují kolem 40 procent hlasů, vítali krojovaní obyvatelé malopolského Starého Sacze horalskou hudbou a skandováním: Vítej doma! Duda z tohoto kraje pochází a jeho poslední předvolební vystoupení začalo půl hodinu před půlnocí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barvitý konec kampaně před prezidentskými volbami

„Polská rodina musí žít tak, jak žije průměrná rodina v bohaté zemi Evropské unie. To je náš cíl. Nechci, aby odsud lidé odjížděli za prací do Rakouska, Německa, Velké Británie, Irska nebo jinam. Chci, aby se vrátili domů - ne proto, že je někdo nutí, ale proto, že se Polsko stane atraktivní zemí a nebude výhodné žít a pracovat v zahraničí. Chci, aby se průměrný plat - vyplácený samozřejmě ve zlotých - rovnal v roce 2025 dvěma tisícům eur,“ prohlásil Duda před svými podporovateli.

Dudovým hlavním soupeřem v prezidentských volbách je kandidát opoziční Občanské platformy a varšavský primátor Rafal Trzaskowski. Podle průzkumů by mohl získat asi 28 procent hlasů. Trzaskowski vyrazil do boje s jednoduchým heslem: Máme toho dost.

Donald Trump přivítal Andrzeje Dudu v Bílém domě. Prezidenti ocenili vztahy Polska a Spojených států

Číst článek

Trzaskowski na předvolebním shromáždění zmínil hlavní témata své kampaně. Především to, že současné politická situace v Polsku, kdy prezident, vláda, soud a všechny důležité vládní instituce jsou v rukách jedné strany, nebo jejích satelitů, je nedemokratická a neudržitelná. Dlouhodobě zájmům Polska škodí. Proto by si podle něj měli Poláci zvolit jiného prezidenta, aby se opět obnovila rovnováha moci.

Nezávislí kandidát Szymon Holownia byl v předvolebních průzkumech na třetím místě. Poslední průzkumy mu dávaly 13 procent hlasů. Pokud by se ale dostal do druhého kola, má větší šanci vyhrát s Andrzejem Dudou než varšavský primátor Trzaskowski.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme