Polské sestry krátce blokovaly i český hraniční přechod

Polské zdravotní sestry, které už několik dní demonstrují za zvýšení platů, ráno několik hodin blokovaly česko-polský hraniční přechod v polském Těšíně. Bez podrobností to oznámila AFP s odvoláním na polskou agenturu PAP. Ve Varšavě stávkující na celé dopoledne zablokovaly dva mosty a hlavní ulici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Varšavě proti zdravotním sestrám zasáhla policie. Představitelky celopolských profesních odborů zdravotních sester a ošetřovatelek oznámily, že srážky s policií si vyžádaly několik lehčích zranění. Též uvedly, že do hlavního města se sjíždí asi 20 autobusů s dalšími zdravotními sestrami z celého Polska, aby protesty podpořily.

Polské zdravotnictví v posledních letech prochází rozsáhlou reformou, zároveň se ale potýká s trvalým nedostatkem peněz. Plat zdravotní sestry po třech desítkách let praxe se pohybuje na úrovni zhruba 700 zlotých, v přepočtu asi 6300 korun. Sestry nyní žádají o 300 až 400 zlotých navíc. Kromě toho požadují například i zvýšení početních stavů sester na odděleních, což by ale bylo další pohromou pro už tak přetížené rozpočty nemocnic.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme