Polské sestry krátce blokovaly i český hraniční přechod

Polské zdravotní sestry, které už několik dní demonstrují za zvýšení platů, ráno několik hodin blokovaly česko-polský hraniční přechod v polském Těšíně. Bez podrobností to oznámila AFP s odvoláním na polskou agenturu PAP. Ve Varšavě stávkující na celé dopoledne zablokovaly dva mosty a hlavní ulici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Varšavě proti zdravotním sestrám zasáhla policie. Představitelky celopolských profesních odborů zdravotních sester a ošetřovatelek oznámily, že srážky s policií si vyžádaly několik lehčích zranění. Též uvedly, že do hlavního města se sjíždí asi 20 autobusů s dalšími zdravotními sestrami z celého Polska, aby protesty podpořily.

Polské zdravotnictví v posledních letech prochází rozsáhlou reformou, zároveň se ale potýká s trvalým nedostatkem peněz. Plat zdravotní sestry po třech desítkách let praxe se pohybuje na úrovni zhruba 700 zlotých, v přepočtu asi 6300 korun. Sestry nyní žádají o 300 až 400 zlotých navíc. Kromě toho požadují například i zvýšení početních stavů sester na odděleních, což by ale bylo další pohromou pro už tak přetížené rozpočty nemocnic.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme