Polské silnice hlídá o Dušičkách dopravní akce Svíce

Řidiči by si dnes a zítra měli dát obzvlášť pozor v sousedním Polsku. Jako každý rok i letos o dušičkovém víkendu tam je rozsáhlá dopravní akce Svíce. Jejím cílem je zajistit bezpečnost na silnicích v době, kdy se Poláci houfně vydávají na hroby svých příbuzných a přátel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památka zesnulých | Foto: Marián Vojtek

Na silnicích je 15 tisíc policistů, kteří dohlížejí na dodržování rychlosti, střízlivost řidičů a bezpečný provoz v okolí hřbitovů. Na cestách za zesnulými jsou totiž o tomto víkendu bez nadsázky miliony Poláků. Policie na ně připravila i obávané kaskádové kontroly: Radary rozmístěné ve vzdálenosti několika set metrů za sebou zastaví každého, kdo by chtěl jet rychleji, než povolují předpisy.

Od našich severních sousedů ale přicházejí hrozivé zprávy: Prozatímní bilance dopravních nehod během svátku Všech svatých je už 23 mrtvých a desítky zraněných. Policie zadržela kolem pěti set řidičů po vlivem alkoholu. To jsou ti, kteří se při tradičních setkáních rodinných příslušníků posilnili "víceoktanovými" nápoji.

Podle průzkumu navštíví hroby svých blízkých 92 procent dotázaných Poláků. 60 procent z nich musí cestovat po nekvalitních polských silnicích do jiného města nebo vesnice.

Uctít památku zesnulých přijíždějí také Poláci ze zahraničí. Pro desítky lidí je každý rok tato cesta na hřbitov bohužel cestou bez návratu.

Martin Dorazín, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme