Polské školy v Litvě zůstaly kvůli novým školským zákonům zavřené

Sousedské vztahy mezi Polskem a Litvou jsou napjaté už delší dobu, ale v posledních dnech se ještě zhoršily. Můžou za to stížnosti velmi početné polské menšiny v pobaltském státu. Nelíbí se jim, že nemohou používat jména psaná v polské podobě a aktuálně si stěžují na nové školské zákony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vilnius | Foto: licence GNU Free Documentation License, Andrejavus

V Litvě v uplynulých dnech protestovaly tisíce Poláků. Většina polských škol zůstala zavřena, protože rodiče nechávali své děti doma. Od nového školního roku totiž začaly v Litvě platit nové zákony, které se citlivě dotkly především právě polských škol.

Po celé Litvě jsou stovky polských škol. Nově se v nich musí žáci povinně učit některé předměty také v litevštině. To se Polákům nelíbí. Jejich kritiku, která trvala od začátku roku, nevyslyšel ani litevský parlament a ani vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu mezi Litvou a polskou národostní menšinou v zemi informoval zpravodaj Petr Vavrouška

Poláci mají strach, že tak striktní zákony nakonec povedou i k zavírání polských škol v Litvě. Litevští politici naopak argumentují tím, že se polské děti naučí lépe litevsky a že jim to v pozdějším věku pomůže v konkurenci například v hledání práce.

Poláci dnes tvoří zhruba 7 procent všech obyvatel třímilionové Litvy. V některých okresech u hranic tvoří Poláci až 80 procent obyvatel menších vesnic.

Polsko-litevský problém se vyhrotil teprve v posledních měsících. Začalo to tím, že litevské úřady zakázaly, aby občané polské národnosti používali svá jména v polské tradiční podobě. Oba jazyky se v přepisu totiž značně liší. Podobný problém nastal i v přepisu názvů ulic.

Evropská komise chce prověřit nový zákon, který se v Litvě tak dotkl národnostních menšin. Polská diplomacie dnes znovu protestovala proti takovémuto tlaku proti litevským Polákům. Do Vilniusu už zítra narychlo míří i polský premiér Donald Tusk. Všichni si hlavně přejí, aby napjatého sporu nevyužili nacionalisté z obou zemí.

Petr Vavrouška, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme